VERSCHILLENDE ONDERWERPEN WERKGROEP VOOR KAARTREPRODUKTIE* De moderne techniek van het vervaardigen van kaarten I. Inleiding technische manipulaties bij de kaartvervaardiging en de kaartreproduktie zullen in de komende jaren nog wel veranderingen ondergaan. Wanneer daartoe aanleiding bestaat, hopen we daar over later te kunnen rapporteren". Aldus luidt de slotzin van het in dit Tijdschrift (73e jaargang, 1957, blz. 82-114) gepubliceerde artikel: De moderne techniek van het vervaardigen van kaartenin 1956 geschreven door vijf leden van de Werkgroep voor Kaartreproduktie van de Rijkscommissie voor Geodesie. Omdat de techniek van de cartografie inderdaad ver anderingen heeft ondergaan in de afgelopen periode van tien jaren en omdat de auteurs van tien jaar geleden inderdaad nog in staat zijn om over de evolutie in hun vak te rapporteren, kan de in 1957 geuite hoop in een vervolgartikel worden geconverteerd. Bij herlezing van het artikel uit 1957 blijkt reeds uit de eerste twee bladzijden dat er een belangrijke ontwikkeling in de carto grafie heeft plaatsgevonden. In 1957 vinden we een bedekt verwijt aan Nederlandse auteurs over het in gebreke blijven bij het schrij ven van artikelen over de Nederlandse cartografie in de jaren vóór 1957. Nu, in 1966 blijkt de situatie radicaal te zijn veranderd en blijken de cartografen in Nederland hun vlijt in dit opzicht over vloedig te hebben gedemonstreerd, o.a. in het tijdschrift Karto- grafie, dat sedert 1958 als bijlage van het Tijdschrift van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap (T.A.G.) verschijnt. De passage op blz. 83 van ons artikel uit 1957: „De cartogra fische gezindheid van de Nederlanders in het algemeen en die van de beoefenaren van de landmeetkunde en verwante wetenschappen in het bijzonder is met woord en daad tot voor kort weinig tot uiting gekomen kan in het jaar 1966 beslist niet worden herhaald. Duiden de woorden „tot voor kort" reeds een beginnende verande ring aan, de verheugende belangstelling van de hierboven genoem- De werkgroep voor kaartreproduktie van de Rijkscommissie voor Geode sie bestaat uit de volgende leden: Ir. H. L. van Gent, voorzitter (Kadaster) Ir. L. van Zuylen, secretaris (Topografische dienst) M. J. J. Flink (Rijkswaterstaat) Dr. ir. C. Koeman (Rijks Universiteit, Utrecht) G. D. Raasveldt (Hydrografische dienst).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 3