33i In memoriam Th. K. baron van Asbeck Op 24 oktober j.l. overleed op 67 jarige leeftijd Thomas Karel baron van Asbeck, schout-bij-nacht b.d. en gewezen chef der hydrografie bij de Koninklijke Marine. Een groot deel van zijn leven besteedde hij met bijzondere energie en toewijding aan de hydrografie, waaraan hij zijn hart had verpand. In de periode 1932-1936 leidde hij als commandant van verschil lende opnemingsvaartuigen hydrografische werkzaamheden in de Nederlandse wateren, waarna hij tot 1939 als commandant van het opnemingsvaartuig Hr. Ms. Willebrord Snellius belangrijke bijdragen leverde tot het in kaart brengen van de kusten en wateren van de toenmalige Nederlands Indische Archipel. Gedurende de eerste jaren van de Tweede Wereldoorlog leverde hij verdienstelijk werk als escort-commander in de West-Indische wateren. Einde 1943 werd hij naar Londen geroepen en aldaar op 24 december van dat jaar belast met de functie van voorlopig chef der hydrografie, in welke hoedanigheid hij in 1945 het Bureau Hydrografie in 's-Gravenhage nagenoeg van de grond af weer oprichtte. In de daarop volgende jaren deed schout-bij-nacht Van Asbeck veel en belangrijk werk voor de wederopbouw van de hydrografische vloot en de verdere ontwikkeling van de Nederlandse hydrogra fische dienst. Onder zijn persoonlijke leiding werden alle studie boeken, die door de afdeling hydrografie waren gepubliceerd, geheel herzien. Ook het regelen van de verhouding met de hydrografische dienst in de Oost-Indische Archipel en de geleidelijke overdracht van werkzaamheden aan Indonesië vergde veel van zijn tijd. Voornamelijk door zijn toedoen werd Nederland in 1949 weer lid van het Internationaal Hydrografisch Bureau. Het was een erken ning van zijn kundigheid, dat hem de eer te beurt viel voor de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 41