internationale hydrografische conferentie in 1957 tot voorzitter te worden verkozen. Schout-bij-nacht Van Asbeck, die op 1 mei 1961 met pensioen ging, was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Officier in de Orde van Oranje Nassau, drager van het Oorlogsherinnerings- kruis met twee gespen en van het kruis voor veertig jaar dienst. Bovendien werd hij tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Britse regering onderscheiden met de Distinguished Service Order. Litteratuuroverzicht Nakladatelstvi Ceskoslovenské Akademie Ved, Praha 1965, XXII 476 biz., twee losse bijlagen, 17 X 24 cm. Prijs Kcs 79 (ca. ƒ40.— De steeds verdergaande toepassing van rekenautomaten heeft het belang van goniometrische tafels doen afnemen. Men kan echter niet verwachten dat ze geheel overbodig zullen worden. Om ons tot het eigen vakgebied te beperken: niet elke geodeet heeft ge makkelijk toegang tot een rekenautomaat, verder heeft automati sering geen zin als het rekenwerk slechts incidenteel voorkomt en van geringe omvang is. Voor wetenschappelijk werk geldt in wezen hetzelfde. Wanneer men voor een of ander doel een paar sinussen in acht of tien decimalen nodig heeft, kunnen die weliswaar gemakkelijk door een rekenautomaat worden geleverd, maar bij de huidige stand van zaken kan het toch wel bijv. een dag duren voor men ze ter beschikking heeft, al is de eigenlijke rekentijd maar een fractie van een seconde. Zulke gevallen komen bijv. voor bij proefbereke- ningen en bij theoretisch onderzoek. Er zal dus altijd wel een zeker terrein voor de toepassing van tafels blijven, ook logaritmische. Zo gauw men nu behoefte heeft aan tafels met meer dan zes deci malen blijkt dat er niet veel keus is, zodat men allicht gedwongen wordt tot bijvoorbeeld herleiding van het argument van centesi male naar sexagesimale graden om een beschikbare tafel te kunnen gebruiken. Er bestaat een grote differentiatie in tafels voor de goniometrische functies door de verschillende eenheden van hoekmaat. Zelden vindt men tafelwerken die in één band goniometrische tafels bevatten met verschillende aantallen decimalen en verschillende eenheden van het argument. Het hier te bespreken boek vertoont deze veelzijdigheid wel, en kan daardoor enkele leemten tegelijk vullen. Het bestaat uit vier delen: I. Natuurlijke waarden in tien decimalen van sinus, cosinus, tangens en cotangens voor decimale graden, met als interval 0,01 gr. 332 Elznic, Vaclav. Trigonometrical tables according to the 400g, 360° and 24h systems.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 42