337 Arbeiten, en voorts namens wetenschap, diensten, organisaties e.d.. Prof. Witt vertolkte daarbij de gevoelens der buitenlandse deel nemers en sprak mede namens de F.I.G. De feestrede werd uitgesproken door Prof. Dr. jur. W. Ernst, staatssecretaris in het ministerie van binnenlandse zaken te Bonn over ,,Raumordnung und Bodenpolitik". Spreker pleitte vooral voor voortzetten en verbeteren van de bestaande regelingen tot het voeren van een gezonde grondpolitiek, om daardoor de noodzake lijke maatregelen te kunnen treffen met betrekking tot de ruimte lijke ordening. De daarna gehouden voordrachten behandelden alle meer gedetailleerd aspecten die met het genoemde onderwerp in nauwe relatie staan. Zo werd gesproken over Raumordnung und Vermessungswesen (Min. Rat Wirths), Stadterneuerung und Bodenpolitik (Dipl.-Ing. Stahnke), Flurbereinigung und Dorf- erneuerung (Dipl.-Ing. Klempert), Kommunale Raumordnung in Bergbaugebieten (Verm. Dir. Treptow), Bodenmarkt und Ermitt- lung von Grundstückswerten (Dipl.-Ing. Tiemann) en Kommunale Raumordnung und Bodenpolitik Forderungen der Praxis (Prof. Dr.-Ing. Bonczek). Tijdens deze Geodatentag was het system gekozen waarbij de discuterenden vooraf waren uitgenodigd en eveneens vooraf konden kennis nemen van de inhoud der voordrachten. Onder die omstan digheden verliest een discussie wel eens het spontane karak ter. Twee conclusies zou men kunnen trekken uit het behandelde: De ruimtelijke ordening in de Duitse bondsrepubliek ondervindt tamelijk veel hinder van de wat stroef verlopende en wat voor zichtige onteigeningsprocedure ter verkrijging door de overheid van het noodzakelijke onroerend goed tegen een redelijke prijs. En: De stads- en streekontwerpers worden nog te weinig in de gelegenheid gesteld een produkt (woning, verkeerswegen, recreatie centra e.d.) te creëren dat voldoet aan de eisen die, gelet op de stijgende welvaart, de eerstvolgende 25 a 40 jaren zullen worden gesteld. Deze tweede conclusie geldt overigens niet alleen voor de Duitse bondsrepubliek. De Geodatentag werd bijgewoond door ca. 2500 deelnemers, goeddeels, zoals gebruikelijk in de bondsrepubliek, op kosten van de dienst of de organisatie waarbij die deelnemers werkzaam zijn. Het vlot laten verlopen van een dergelijke massa-manifestatie blijkt voor de organisatoren nimmer een moeilijkheid te zijn. Een groot aantal bezichtigingen en excursies was er voorts georganiseerd, deels van technische, deels van algemene of meer recreatieve aard. Een instrumentele, door ruim 70 firma's ingerichte tentoon stelling, gaf weer een inzicht in de nieuwste stand betreffende landmeetkundige instrumenten, methoden en hulpmiddelen. Een fotomozaïek ter grootte van 4% x 12 meter, op deze tentoonstelling opgehangen, gaf een bijzonder goede indruk van de enorm dichte

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 47