338 bebouwing van het gebied dat zich uitstrekt van Duisburg tot iets ten oosten van Dortmund. Voor de prettige samenwerking met de Duitse delegatie gedurende een reeks van jaren in het Comité Permanent van de F.I.G. werden in een huishoudelijke vergadering van de D.V.W. de heer Marst- boom (België) en Prof. Witt benoemd tot ereleden van deze organisatie. Het was jammer dat voorzitter Jager de nieuwe ereleden geen gelegenheid bood rustig een passend antwoord voor te dragen. Ir. H. L. van Gent Bibliografie naar gegevens van de geodetische documentatiedienst van de Technische Hogeschool te Dresden (Vervolg van blz. 233) 528.735.2 Analytische aerotriangulatie 68 r. 3 Informatieverwerking SCHKÖLZIGER, HORST: Programm Aerotriangulation. Die Auswertung von Triangulations- streifen und Blöcken auf der elektronischen Rechenanlage Zuse Z 23. Dt. Geod. Kommiss. Rh.B., Frankfurt/M (1965) 121, 97 blz., 9 fig., 3 litt. Het onderhavige programma voor de numerieke verwerking van aero- triangulaties bestaat uit twee delen. Het eerste deel omvat de opstelling van modelcoördinaten, de berekening van de aansluitconstanten ter verkrijging van strookcoördinaten en de lineaire transformatie van een strook in een landelijk stelsel. Het aantal modellen en het aantal punten per model zijn beperkt. Het tweede deel omvat de vereffening van de stroken c.q. blokken volgens drie verschillende, vrij te kiezen transformatiesystemen en de daarop aansluitende transformatie van alle punten van de strook c.q. het blok, waarbij nog het gemiddelde wordt berekend voor punten die tweemaal zijn gemeten. Er kunnen ten hoogste vijf stroken tot een blok worden gevormd. Voor het maximale aantal paspunten en aansluitpunten per strook gelden speciale regels. 528.284 Simultane plaatsbepaling Bh ATTACH ARJI, J C. I Point astronomique par hauteurs de deux paires d'étoiles, l'une prés du Méridien et l'autre prés de l'élongation. Rev. Hydr. Intern. 77 (1965) 2, blz. 101-131. Om de bekende methoden voor de gelijktijdige bepaling van lengte en breedte en voor de breedtebepaling door meridiaan- en circummeridiaan- hoogtemeting te verbeteren, geeft de auteur in dit artikel een methode aan waarbij slechts twee sterparen nodig zijnhet ene in de buurt van de meridiaan voor de breedtebepaling, het andere in de buurt van de elongatie voor de lengtebepaling. De methode is eenvoudiger en sneller en wordt minder beïnvloed door de indexfout en de astronomische refractieconstante.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 48