294 de „beoefenaren van de landmeetkunde en verwante wetenschap pen" voor het werk van de in 1958 opgerichte Kartografische Sectie van het K.N.A.G. heeft zich ontwikkeld tot een daadwerkelijke deelname aan de activiteiten van deze nieuwe vereniging in de Nederlandse kring van geo-wetenschappen. Het gevolg van deze integratie van alle kaartvervaardigende groepen in Nederland is geweest dat er aan verschillende zijden een beter begrip voor het veelsoortige aspect van de cartografie is ontstaan, waaruit tastbare resultaten, als betere en meer doeltreffende werkwijzen en betere kaarten zijn voortgekomen. In 1957 was een internationaal georiënteerd opstel over de kaart- repioduktietechniek iets nieuws. Het verwerken van een in 1956 te München gehouden internationale cursus in het artikel van de leden van de Nederlandse werkgroep accentueerde een beginnende vorm van regelmatig internationaal contact. Op blz. 85 (K. en L. 1957) wordt gesproken over de plannen „tot oprichting van een Internationaal Genootschap voor toegepaste cartografie". Hoe belangrijk de afgelopen jaren voor de organisatie van de cartografenwereld zijn geweest, blijkt wel uit het thans bestaan van een zeer actieve International Cartographic Association (I.C.A.), waarin ruim dertig landen zijn vertegenwoordigd. Het plan voor een internationale cartografische vereniging ontstond tijdens de zgn. Esselte conferentie te Stockholm in 1956. Verdere inhoud werd aan dit plan gegeven op de tweede (on-officiële) internationale cartografische conferentie te Chicago, 1958. Het in 1957 vaag aangeduide „Internationaal Genootschap" werd in 1959 te Bonn officieel opgericht, hield in 1961 zijn eerste congres te Parijs, in 1962 zijn eerste Technische conferentie te Frankfurt/Main en in 1964 de tweede Technische conferentie te Edinburgh. Om verder de zo plotseling opgekomen intensivering op vak- en verenigingsgebied te demonstreren, kunnen we wijzen op de in vele landen opgerichte cartografische verenigingen met hun inherente periodieken en op het „Internationales Jahrbuch für Kartographie", uitgegeven door Bertelsmann Verlag, onder redactie van Prof. Ed. Imhof (verschenen: jaargang 1961, '62, '63, '64). De internationale cursus voor kaartreproduktietechniek te München werd intussen een tweede maal gehouden in i960. Het bestaansrecht, dwz. de achtergrond van deze organisaties, congressen en publikaties wordt gevormd door de toenemende wereldbehoefte aan kaarten. Dit wordt hier in zijn simpelste vorm gezegd, omdat we in dit artikel geen ruimte in beslag willen nemen voor een gedetailleerde uitwerking van die bewering. De hiervoor geconstateerde overvloed aan cartografische litteratuur kan trou wens het gewenste commentaar aan de belangstellende lezer leveren. Er is echter één vertragende factor in de realisering van deze kaartenhonger opgesloten, die niet duidelijk zichtbaar is voor een oppervlakkige beschouwer van de cartografie: de nog altijd grotendeels manuale techniek.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 4