298 Het is momenteel nog niet mogelijk om een verantwoord over zicht van de bereikbare nauwkeurigheid van alle genoemde coördi- natografen te geven. Deze is nl. tengevolge van de geringe praktijk ervaring nog niet met een aanvaardbare zekerheid vast te stellen. (Zie (21).) Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat men bij het overwegen van een eventuele aanschaffing van een elektronische tekentafel toch wel enige voorzichtigheid moet betrachten. De voorbereidende werkzaamheden, zoals het programmeren, het coderen, het ponsen enz. vereisen nogal enige tijd. Zo blijft het voorlopig nog een open vraag of de op veldwerken aangegeven resultaten van een normale situatiemeting, tengevolge van de zeer omvangrijke codering, niet efficiënter met de „oude" kaarteringsmethoden kunnen worden gekaarteerd. Dit weer in tegenstelling tot het automatisch kaar teren van de zgn. Decca- en Hi-fix-patronen op hydrografische kaarten, welke techniek thans in vele diensten wordt toegepast. Het automatisch kaart eren en tekenen van deze en soortgelijke krommen en van profielen met behulp van de elektronische teken tafel levert onbetwist zeer grote voordelen op. Tenslotte dient nog een toepassing van de tekenautomaat te worden genoemd, waarbij de gehele inhoud van een kaart, verdeeld in categorieën (hoogtelijnen, rivieren, wegen, enz.) in gecodeerde vorm op een magnetische band wordt opgenomen. De oorspronke lijke kaart wordt daartoe eerst, manuaal, met een opname-stift „overgetrokken", waarbij de inhoud gelijktijdig op de magnetische band wordt vastgelegd. Bij het reproduceren van de inhoud van de oorspronkelijke kaart kan de tekenautomaat velerlei selecties en modificaties uitvoeren. Dit reproduceren vindt plaats d.m.v. een lichtbundel op een lichtgevoelige laag, waardoor een tekening ont staat, die direct reproduceerbaar is. De laatstgenoemde techniek wordt vooral belangrijk wanneer men eenzelfde kaart op verschil lende wijzen gegeneraliseerd op verschillende schalen of in ver schillende projecties moet tekenen. Ook bij gewoon her-tekenen, zoals immers vaak nodig is, behoeft de magneetband slechts op nieuw te worden „afgespeeld". (Zie litteratuur (22).) 3. Graveren, fotograferen en het vervaardigen van deeltekeningen De ontwikkeling van nieuwe graveerlagen is na 1958 nagenoeg tot stilstand gekomen. In Nederland worden hoofdzakelijk de reeds lang bekende lagen gebruikt tw. Stabilene, Wieneke en Astrascribe. Deze lagen hebben in hun samenstelling geen veranderingen onder gaan. Aan de verschillende Stabilene-lagen is echter sinds enige jaren een nieuwe toegevoegd nl. White-Rust nr. 44-3227 en White Green nr. 44-3207. Op de reeds bestaande lagen Rust en Green is een witte laag aangebracht, waarop zeer goed kan worden gekaarteerd en met potlood getekend. Kortgeleden is er een nieuwe laag in de handel gebracht onder de voorlopige be naming „Ozascribe". Deze graveerlaag is in vele kleuren ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 8