2Q9 krijgbaar. Evenals Stabilene is Ozascribe ook leverbaar met een graveerlaag (oranje) waarop een witte tweede laag is aangebracht. De drager van Ozascribe is een polyester waarvan de gemiddelde werking ca. 0,06 mm per meter bedraagt bij temperatuurverschillen van 22°-27° C en een relatieve vochtigheid van 3Ö%~58%. De Ozascribe-lagen laten zich zeer goed graveren, met uitzondering van de gele laag die iets te hard is. Het is te verwachten dat binnen afzienbare tijd Ozascribe door de fabriek ook van een diazolaag zal kunnen worden voorzien. Tenslotte wordt nog opgemerkt dat de prijs van Ozascribe t.o.v. die van andere merken aanzienlijk lager is. Voor een uitvoerige documentatie betreffende het graveren moge worden verwezen naar (23). Men kan stellen dat het graveren zich sinds 1957 een vaste plaats in de Nederlandse cartografie heeft veroverd. Was het toen zo, dat hier en daar nog wel werd getwijfeld aan de voordelen van het toepassen van de graveermethode, thans kan wel van een algemene toepassing worden gesproken. Vooral de grotere kaarterings- bedrijven hebben deze ,,teken"-methode algemeen aanvaard. Bij kleinere diensten en bureaus wordt nog geaarzeld met het invoeren ervan. In feite doet zich dezelfde ontwikkeling voor als bij het invoeren van de plastic tekeningdragers. In de jaren dat vele grote diensten astralon, astrafoil, vinylite en plastic-sheet gebruikten, werd op vele kleinere bedrijven nog getekend op veel minder maatvaste tekening dragers als kodatrace, en dat voor tekenwerk, dat verdient op een goede maatvaste tekeningdrager te worden uitgevoerd of waarvoor dit zelfs noodzakelijk is. Dit is een verkeerde toestand, want basiskaarteringen moeten en kunnen qua methode en materialen minder snel worden gewijzigd, terwijl daarop volgend cartografisch werk zich eerder voor wijzi gingen zal lenen. In de toepassing van deze nieuwe materialen en methoden behoren de basiskaarteringen voorop te gaan. Daar dit niet het geval was, kan de conclusie worden getrokken, dat veel Nederlandse cartografen zeer behoudend zijn en pas overgaan tot nieuwere methoden en materialen, als deze hebben bewezen dat ze betrouwbaar en bruikbaar zijn en blijven. De invoering van de graveermethode heeft ook veel bijgedragen tot de mechanisering van cartografisch werk. Het graveren met fotogrammetrische kaarteringsinstrumenten en tekenautomaten is inmiddels gerealiseerd. Zou men nog niet verder zijn gekomen dan het tekenen met inkt op plastic tekeningdragers, dan zou ongetwij feld de ontwikkeling van de mechanische apparatuur niet zo zijn gestimuleerd. Thans is het mogelijk d.m.v. de graveerstift direct een goed reproduceerbaar resultaat te verkrijgen. In de graveerapparatuur is geen grote wijziging gekomen. In ons land prefereert men nog in vele bedrijven de naald die in een stift houder gevat wordt gehanteerd. De Zwitserse graveerring swivel- engraver") heeft hier weinig toepassing gevonden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 9