37 onderwerpen. Ze werden niet alle op de zittingen behandeld. Elke zitting was gewijd aan een groep onderwerpen die min of meer onder één hoofd konden worden samengevat, zodat de volgende indeling tot stand kwam voor de zeven werkzittingen, die elk een morgen of een middag in beslag namen: 1. Algemene onderwerpen. Notatie en symbolen. Diverse reken wijzen. 2. Mathematische statistiek, besliskunde en andere recente theorieën, toegepast op de numerieke geodesie. 3. Numerieke problemen, geen vereffeningsproblemen zijnde. 4. Vereffeningsproblemen. 5. Idem. 6. Gebruik van rekenautomaten. 7. Diversen en resoluties. Iedere werkzitting stond onder voorzitterschap van een daartoe aangezochte, in het betrokken gebied vooraanstaande deelnemer. Tijdens de eerste zitting hield R. Hirvonen (Finland) een pleidooi voor meer eenheid in notaties. Bij de discussie werd erop gewezen dat er veel verschillende smaken en behoeften zijn en dat het allereerst gewenst is meer eenheid in de terminologie te brengen. A. Bjerhammar (Zweden) gaf nog eens een overzicht van de principes van zijn gegeneraliseerde matrixalgebra. H. Moritz (Duitsland) behandelde verschillende methoden om uit gegeven discrete functiewaarden tussengelegen waarden benaderd te bere kenen met behulp van polynomen van Bernoulli en spectraal- analyse. Deze methoden zijn ontwikkeld met het doel een aanvulling te geven, die soms nodig is bij het gebruik van gemiddelde waarden voor de zwaartekrachtsanomalieën. Bij de statistisch getinte onderwerpen gaf W. Baarda (Neder land) een inleiding over zijn breed opgezette rapport „Statistical concepts in geodesy", dat de fundamentele problemen van o.a. parameterschatting, onderscheidingsvermogen van toetsen en modeltheorie in een geodetisch kader belicht. L. Kubacek (Tsjecho- slowakije) gaf een grondige behandeling van een elementair toet singsprobleem nl. de significantie van het verschil tussen twee waarnemingen van dezelfde grootheid. J. E. Alberda (Nederland) schetste aspecten van de besliskunde, die voor de geodeet van belang kunnen zijn. A. Marussi (Italië) vertelde over toepassingen van de theorie der tijdreeksen op aardgetijden- en andere waar nemingen. Helaas was van zijn werk geen schriftelijk rapport beschikbaar. De numerieke problemen niet betrekking hebbend op vereffe ningen werden vooral vertegenwoordigd door ellipsoïdische en ruimtelijke berekeningen. E. Sodano (U.S.A.) gaf naast een aanvulling van zijn vroeger werk op het gebied van het tweede hoofdprobleem der geodesie een methode voor de „reductie" van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 39