talloos andere (o.m. gewijd aan het stelsel van openbaarmaking van rechtshandelingen betrekking hebbende op onroerende zaken) die dit proefschrift men kan de wetenschappelijke waarde ervan al dan niet hoog aanslaan tot een waardevolle bijdrage maken van de bestaande litteratuur in zake het kadaster. 3) Hoewel ze weinig aan de betekenis van het proefschrift afdoen, zijn er toch enkele onvolkomenheden, ja zelfs onjuistheden in de verhandeling aan te wijzen. De auteur heeft kennelijk de voort durende wijziging der kadastrale voorschriften niet kunnen bijhou den, als hij de bewaarder, indien aan diens verzoek tot rectificatie van de akte niet wordt voldaan, een relevé doet opmaken voor de directeur der Rijksbelastingen (blz. 21) en het aanvragen van een meting laat geschieden bij de bewaarder instede van bij het hoofd van de landmeetkundige dienst (blz. 29). Bij het aanhalen van de bestaande litteratuur betracht hij niet de stiptheid die men in een proefschrift mag verwachten. In dit verband zij o.m. verwezen naar de voetnoten nrs. 37 en 134 (resp. op blz. 67 en 117 van het proefschrift), waarin hij de naam van een zekere auteur op nogal nonchalante wijze weergeeft. Ondanks deze kleine tekortkomingen is het resultaat toch een knap, logisch opgebouwd, werkstuk, dat slechts tot stand kon komen na intense bestudering van de materie. We mogen ons dan een andere voorstelling hebben gemaakt van een verhandeling over het kadaster, niettemin moeten we ontzag hebben voor de door hem verzette arbeid, waardoor hij erin is geslaagd zich vertrouwd te maken met de kadastraal-boekhoud- kundige manipulaties en met vele van de talloze problemen, die zich in het kadastrale bedrijf voordoen. Mr. ir. C. G. van Huls 43 3) Het is niet de eerste maal, dat het Nederlandse kadaster onderwerp is van een dissertatie. In 1918 promoveerde S. Jaarsma aan de Rijksuniver siteit te Leiden op een proefschrift, getiteld „Bewijsmiddelen van recht op grond in Nederlandsch-Indië" (promotor Prof. nr. C. van Vollenhoven). In dit proefschrift worden behalve aan het stelsel van overdracht en het kadaster in het voormalig Nederlands-Indië ook enige bladzijden gewijd aan het Nederlandse kadaster.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 45