46 Toen hij nog maar ruim jaar geleden, de wens kenbaar maakte naar het C.T.O. te worden verplaatst in het bijzonder in verband met de start van de automatische verwerking van meetgegevens beseften wij nog nauwelijks welk een geluk ons toen ten deel viel. Spoedig bleek echter, dat de hem opgedragen taak, nl. het van de grond krijgen van die automatie met behulp van elektronische apparatuur, hem ten volle was toevertrouwd. Deze taak stelde hem in staat zijn gaven te tonen! Hij heeft zich in zeer korte tijd geheel eigen gemaakt met de problemen rondom de organisatie en de programmering. Tijdens zijn opleiding in Duitsland werd hij daar terecht aangemerkt als ,,ein tüchtiger Kerl". Het zou voorts Bonardt niet geweest zijn, als hij niet tijdig en op eigen initiatief begonnen was de door hem verworven kennis aan zijn naaste medewerkers over te dragen! Hoe goed het was gezien deze opleiding tijdig ter hand te nemen, beseffen wij thans maar al te zeer! Het bewijst dat Bonardt een grote toewijding had voor de dienst. In dit verband mag niet onvermeld blijven, dat hij tijdens zijn laatste en mooie vakantie in Schotland en Engeland deze zomer ook uit eigen beweging dienstzaken afdeed. Nog in het ziekenhuis tenslotte heeft hij zijn plannen met betrekking tot de uitbreiding van de elektronische apparatuur op schrift gesteld en met mij de mogelijkheden en moeilijkheden van de aanstaande verhuizing van het bureau naar Apeldoorn besproken. Hij stelde zich van dit laatste veel voor en verheugde zich daarop. Het is niet gebruikelijk voor jonge mensen gedenktekens op te richten. Wij zullen dat ook nu niet doen; dat is echter ook niet nodig, want collega Bonardt heeft zelf al gezorgd voor dat gedenkteken. Hij heeft nl. kans gezien in ruim ij jaar tijds zijn naam onverbrekelijk te verbinden aan onze automatisering door de programma's en rapporten, die hij met een uiterste aan volhar ding, doorzettingsvermogen en kennis heeft opgesteld. Uiteraard werden hem geen teleurstellingen bespaard bij dit werk; zijn verdienste was echter, dat hij zich hierdoor niet liet ontmoedigen en zichzelf en zijn medewerkers er toe zette het nog eens en nog eens te proberen! Groot was dan de voldoening als de opzet dan tenslotte gelukte en produktief kon worden gewerkt. Wij mensen willen echter steeds méérwij zijn niet gauw tevreden. Wij hadden grote verwachtingen van Bonardt en vinden dan dat zijn leven te vroeg is geëindigd. Toch moet dit nu genoeg zijn. Laten wij daarom dankbaar zijn voor wat hij voor ons deed, dankbaar voor de kennis die hij te onzer beschikking stelde, dankbaar voor de vriendschap en colle gialiteit, die hij ons betoonde. Zijn leven was kort, maar goed en waardevol! Laat dit een troost zijn voor hen die achterblijven. Laten wij er vrede mee hebben, dat Willem Frederik Bonardt rust in Vrede.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 48