Mr. ir. C. G. VAN HULS, Kadaster en Grondbelasting „Uit het bepaalde in de artikelen 46 en 47 van de Wet op de Grondbelasting x) volgt, dat in het geval van een geschil over de grens tussen twee eigendommen voor de toepassing van genoemde wet een grens moet worden vastgesteld en twee percelen in de kadastrale legger moeten worden opgenomen". Zo luidt het opschrift van het onlangs verschenen nr. 17712 van het P.W. 2) 1966, onder welk nummer het arrest van de Hoge Raad van 11 mei 1966 nr. 15562 is opgenomen. Reeds eerder werd aan dit arrest in de fiscale litteratuur aandacht besteed. Het was Mr. D. C. Smit, die in de rubriek „Bespreking rechtspraak" van het Weekblad voor fiscaal recht van 14 juli 1966 (nr. 4810) er een kort commentaar aan wijdde, mede in verband met vorige uitspraken van de H.R. In het oudste door hem aangehaalde arrest (van 11 november 1959, nr. 14121) overwoog de H.R. o.m. (het betrof hier het verloren gaan van een deel van het genot van een kadastraal perceel)„dat naar het stelsel van de Wet op de Grondbelasting die belasting per geheel kadastraal perceel wordt geheven, terwijl voor de invordering der belasting de tenaamstelling in de kadastrale legger de grondslag vormt". Hetzelfde standpunt werd door de H.R. ingenomen in zijn arrest van 19 oktober i960, nr. 14327. Ook in dit arrest werd aan de kadastrale gegevens een doorslaggevende betekenis toegekend. Dit blijkt o.m. uit de volgende aan dit arrest ten grondslag liggende overwegingen „dat naar het stelsel van de Wet op de Grondbelasting die belasting wordt geheven op het kadastraal perceel naar de mate van deszelfs belastbare opbrengst Hoofdbewaarder te Leeuwarden: b Deze artikelen luiden als volgt: art. 46: „De kadastrale legger behelst de namen van hem, die krachtens het volgend artikel, wegens de gebouwde en ongebouwde eigendommen belastingplichtig is. Zijn er voor een eigendom twee of meer belastingplichtigen, dan wordt, bij de namen van een hunner het bestaan van anderen vermeld". art. 47: „Belastingplichtig is hij, die het genot heeft van de gebouwde of ongebouwde eigendommen, krachtens recht van bezit of eenig ander zakelijk recht. Met betrekking tot enz". 2) Periodiek Woordenboek van administratieve en gerechtelijke beslis singen in zake burgerlijk recht, inkomstenbelasting, vermogensbelasting, registratie, successie, zegel, grondbelasting, kadaster, hypotheken, nota riaat enz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 49