5o Wil de landmeter zijn wettelijke kadastrale taak (de vorming van belastingobjecten) overeenkomstig de huidige interpretatie van de aan die taak ten grondslag liggende wettelijke bepalingen (de artikelen 47 en 46) uitvoeren, dan zal in ieder geval art. 197 I.K. uit de voorschriften moeten verdwijnen. Onvolledigheid in de aanwijzing mag voor hem nimmer een beletsel zijn om de grenzen tussen de „eigendommen" (lees onroerende goederen) van verschillende belastingplichtigen vast te stellen. Hij is daartoe uit hoofde van zijn ambt (dienaar van de Fiscus) ten allen tijde verplicht en bevoegd, en derhalve ook in staat. Tenslotte menen we nog de aandacht te moeten vestigen op de laatste overweging van het arrest van 1966, waarin de H.R. benadrukt, dat het hier om een zuiver fiscaalrechtelijke aan gelegenheid gaat en geenszins om een privaatrechtelijke. De H.R. achtte het kennelijk nodig nog eens uitdrukkelijk te wijzen op het bestaan van deze beide, wel te onderscheiden, rechtssferen. Nieuw rekencentrum In de laatste week van 1966 had Uw redacteur de gelegenheid het onlangs in gebruik genomen rekencentrum van de N. V. Handels vereniging Hagen te Rotterdam te bezichtigen; het is gevestigd in het gebouw van genoemde handelsvereniging aan het Oostplein. Het woord „rekencentrum" doet eigenlijk aan het geheel iets te kort, daar een van de taken die men zich heeft gesteld is het in opdracht vervaardigen van kaarten, tekeningen, diagrammen enz. Hiertoe staan twee elektronische tekentafels Graphomat ter beschikking. De ene tafel was in gebruik voor de vervaardiging van wegenkaarten op de schaal 11000de andere, en dit was voor mij, als rapporteur van commissie 6 van de F.I.G. zeer interessant, voor het tekenen (tevens snijden) van patronen voor de confectie- industrie. Mij werd medegedeeld dat van de ca. 100 elektronische tekentafels die de laatste paar jaar door de firma Hagen werden afgeleverd zelfs een tamelijk groot deel is ingezet voor niet- cartografische doeleinden. Als rekenmachine is in gebruik de Zuse Z 23. Men heeft deze machine vooral gekozen op grond van het feit dat daarvoor o.m. zoveel rekenprogramma's ten behoeve van de landmeetkunde en de civiele techniek beschikbaar zijn. Het hangt overigens wel van de aard der berekening af in hoeverre de Z 23 als „langzaam" moet worden beschouwd. Bij een berekening als bijvoorbeeld de simultane vereffening van een net van 14 snelliuspunten met in totaal 140 gemeten richtingen is van „traagheid" weinig te bespeuren; immers, daarbij gaat geen uitschrijf tijd verloren. Behalve dat de firma zich voorstelt te rekenen en te tekenen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 52