voor die bedrijven of instituten die (nog) te weinig werk hebben om zelf een elektronische rekenmachine of -tekentafel aan te schaffen, is zij door het exploiteren van haar rekencentrum ook beter in de gelegenheid haar cliënten aan de hand van praktijk voorbeelden de mogelijkheden van de door haar gebrachte appara tuur te tonen. Voorts hoopt zij een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van het technisch-wetenschappelijk rekenen en tekenen, waartoe haar een aantal deskundige medewerkers ter beschikking staat. H. L. v. G. Litteratuuroverzicht Prof. Dr.-Ing. Karl Herrmann/Dr.-Ing. Günther Neubauher. Vermessungstechnisches Rechnen. 4. Auflage. 21 x 15 cm., VI -(- 159 blz., 82 fig. Werner-Ver lag, Düsseldorf 1966. Prijs DM. 33.—. Ondanks de uitbreiding die blijkens het voorwoord elke nieuwe druk heeft ondergaan, heeft de hier besproken vierde druk een omvang van toch niet meer dan 160 blz. Alleen doordat de stof in zeer gedrongen vorm wordt gepresenteerd, is het mogelijk dat hier zo veel zaken worden behandeld die bij het praktisch landmeet kundig rekenen van elementair belang zijn. Theoretische be schouwingen en afleidingen ontbreken of zijn tot een minimum teruggebracht; de nadruk valt op veel goed gekozen rekenvoor beelden, voorzien van een duidelijke toelichting, waar dit nodig is. Daardoor kan het besproken boek geen leerboek vervangen, maar is het een aanvulling op elders geboden theorie met betrekking tot het landmeetkundig rekenen. Als zodanig is het boek zeer geschikt voor zelfstudie. Voor degenen die daarop aangewezen zijn, zou het werk nog aan waarde winnen, indien er een verzameling vraagstukken in voorkwam met vermelding van de uitkomsten, al zou men hierdoor het aantal bladzijden met een twintigtal doen toenemen. Bij het narekenen van verschillende in het boek genoemde voorbeelden kwamen geen ongerechtigheden aan het licht. De opgaven waren niet alleen duidelijk, maar ook zorgvuldig uit gewerkt. Slordigheden en rekenfouten kwamen niet voor. Het boek kan met recht een betrouwbare gids heten. Bij vraagstukken die op de toepassing van de stelling van Pythagoras berusten, wordt ook de rekenliniaal gebruikt, terwijl hierbij bovendien wordt nagegaan, hoe een fout in de gegevens de einduitkomst beïnvloedt. Verder wordt het gebruik van de rekenmachine uiteengezet, omdat deze bij de verdere berekeningen onmisbaar is. 5i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 53