74 Voormelde onjuiste gegevens kunnen grote gevaren met zich meebrengen. Bij transacties in onroerend goed vindt het onderzoek naar de bestaande rechtstoestand van de betrokken percelen namelijk meestal plaats door te onderzoeken of de eigendomstoe stand, zoals deze uit het kadaster blijkt, overeenkomt met de gegevens die de belanghebbenden hebben verstrekt. Alleen indien er redenen tot twijfel aanwezig zijn, wordt een diepgaander onder zoek ingesteld. Deze methode moge dan met het oog op ons nega tieve stelsel van publikatie en de negatieve bewijskracht van ons kadaster in theorie minder juist schijnen en het gevaar met zich meebrengen, dat men uitgaat van een eigendomstoestand die wel uit het kadaster blijkt, doch in werkelijkheid totaal anders is, maar in de praktijk voldoet zij uitstekend, doordat iedere notaris er van op aan kan, dat alle vroeger plaatsgehad hebbende transpor ten zo goed als altijd notarieel zijn geschied en alle successie aan giften ook bijna steeds via een notaris zijn gedaan, waardoor hij er zeker van kan zijn, dat in het verleden alle veranderingen welke hebben plaatsgehad in de rechtstoestand van een perceel, steeds juist ter kennis van de hypothecaire en de kadastrale boekhouding zijn gebracht, en alleen een diepgaander onderzoek behoeft in te stellen, als hij bij het rechercheren op een onregelmatigheid of op een minder betrouwbare overschrijving stuit. Door allerlei maatregelen heeft de overheid, vooral in de laatste tijd, nog getracht deze zekerheid te doen toenemen. Zo heeft zij bijvoorbeeld in 1956 het gebruik van een notariële akte bij de le vering van onroerende goederen verplicht gesteld, waardoor eens en vooral een einde is gemaakt aan de toestand, dat iedere leek zich met de levering van onroerende goederen kan inlaten. Ook voor het komende recht is de overheid in deze diligent. Met name het Ontwerp Kadasterwet van de Staatscommissie in zake het kadaster1) bevat vele bepalingen welke ten doel hebben te be werkstelligen, dat de hypothecaire en kadastrale registers en de kadastrale plans zo nauwkeurig mogelijk de rechtstoestand der verschillende percelen weergeven. Des te meer vervreemding wekt het daarom, dat de overheid geen paal en perk gaat stellen aan de steeds wassende vloed van (onjuiste) gegevens, die aan de hand van door leken gedane successie-aangiften via het register regi stratie nr. 51 in de kadastrale boekhouding worden verwerkt. Deze steeds meer en meer toenemende vloed van onjuiste gegevens zal er namelijk de oorzaak van zijn, dat bij iedere eigendomsover dracht van een perceel moet worden onderzocht, of de bestaande tenaamstelling in de kadastrale registers niet op deze onjuiste gegevens berust. En dit onderzoek zal des te lastiger zijn, omdat men als notaris niet zoals thans de verervingen te weten kan komen door het raadplegen van in het eigen archief of in dat van een collega berustende oude successie-aangiften, doch zelf bij de betrokkenen x) Ingesteld bij KB van 12 augustus 1957, nr- 35'

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 20