76 moet het kadaster een zo getrouw mogelijke weergave bieden van de rechtstoestand van de grond. En juist in dit opzicht gaat het kadaster door de chaos, die in de kadastrale registers ontstaat als gevolg van de vele onjuiste, aan door ondeskundigen opgestelde suc cessie-aangiften ontleende tenaamstellingen, zienderogen achteruit. Gezien het bovenstaande is het duidelijk, dat er op korte termijn maatregelen dienen te worden genomen om aan deze steeds was sende stroom van onjuiste tenaamstellingen in de kadastrale registers paal en perk te stellen. Allereerst dient men de formulieren als bedoeld in art. 16 Uit voeringsbeschikking Successiewet af te schaffen, zodat degenen die iets aan te geven hebben voor de successie worden gedwongen zelf een successie-aangifte op te stellen. Weliswaar blijft de kans dat een successie-aangifte door een ondeskundige wordt opgesteld, bestaan, doch de ergste beunhazerij wordt hierdoor tegengegaan. Het opstellen van een successie-aangifte, die voldoet aan de eisen die de Successiewet daaraan stelt, vraagt nu eenmaal een zekere kennis van de bepalingen van deze wet, die iemand die zich niet in deze materie heeft ingewerkt mist. Om het ontstaan van onjuiste tenaamstellingen bij het kadaster ten gevolge van onjuist gedane successie-aangiften verder te voor komen, staan twee wegen open. In de eerste plaats kan worden bepaald, dat de gegevens, die uit ingediende successie-aangiften blijken, niet meer in het kadaster verwerkt mogen worden. De betrokken percelen blijven dus bij het kadaster op naam van de erflater staan totdat er een akte van boedelscheiding wordt overgeschreven. Willen de erfgenamen voor dien deze percelen reeds op naam hebben, dan kunnen zij dit bereiken door een verklaring van erfrecht te laten over schrijven in de openbare registers, in welke verklaring van erfrecht, anders dan dit tegenwoordig het geval is, de tot de nalatenschap beho rende percelen dienen te worden vermeld en te worden gespecifi ceerd door middel van de kenmerken, waaronder zij bij het kadaster bekend staan. Hoewel de hierboven beschreven wijze van handelen op zich zelf zeer aannemelijk lijkt, zijn er desondanks enige grote bezwaren aan verbonden. Als voornaamste van deze bezwaren mag wel het feit worden genoemd dat het in de praktijk vaak zal voorkomen, dat de belanghebbende erfgenamen verzuimen de tot de nalaten schap behorende percelen op eigen naam te laten stellen, waardoor zij op naam van de erflater blijven staan, totdat de nalatenschap eindelijk eens wordt gescheiden en verdeeld. Vooral in streken van ons land waar de neiging bestaat om een nalatenschap maar in het onverdeelde te laten, kan deze scheiding en verdeling lang op zich laten wachten. Geen notaris zal immers wijzen op de daaraan verbonden kwalijke gevolgen. Komt het tenslotte tot een scheiding, dan zal het namelijk vaak voorkomen, dat een der erfgenamen inmiddels zelf is overleden met achterlating van minderjarige

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 22