77 kinderen, krankzinnig is geworden of geëmigreerd is naar Zuid- Amerika, soms zonder bekende verblijfplaats, met alle nare gevol gen van dien. Een ander bezwaar, verbonden aan het overlaten van de bij houding van het kadaster aan de diligentie van de belanghebbende perceeleigenaren ingeval van een plaatsgevonden hebbende eigen domsovergang door erfopvolging is gelegen in het feit, dat wetten als de Onteigeningswet en de Ruilverkavelingswet, zoals hierboven reeds is gemeld, uitgaan van de eigendomstoestand, zoals die uit de kadastrale registers blijkt. Laten nu de erfgenamen na om de tot de nalatenschap behorende percelen op eigen naam te stellen, dan zal men bij de toepassing van deze wetten uitgaan van een toestand, die niet meer bestaat, hetgeen grote moeilijkheden kan ver oorzaken, welke de erfgenamen, als ze verzuimen een verklaring van erfrecht te laten overschrijven, zich veelal niet eens zullen realiseren. De tweede methode om de stroom van onjuiste tenaamstellingen bij het kadaster ten gevolge van onjuiste opgaven in de betrokken successie-aangiften in te dammen, bestaat uit het verplicht stellen van de tussenkomst van een notaris bij successie-aangiften in nalatenschappen, waartoe onroerend goed behoort. Schrijft men voor, dat de successie-aangifte in een nalatenschap waartoe on roerend goed behoort dient plaats te vinden via de bemiddeling van een notaris, dan zal men daarmede bereiken, dat deszelfs tenaam stelling bij het kadaster geschiedt door diegenen, die bij uitstek deskundig zijn op het gebied van onroerend goed in het algemeen en op dat van het erfrecht in het bijzonder. Dit kan het beste ge schieden door in de Successiewet een bepaling op te nemen, die de Inspecteur de bevoegdheid geeft een niet door een notaris opgestelde successie-aangifte in een nalatenschap, waartoe onroerend goed behoort, te weigeren. Tevens dient dan aan de Inspecteur de in structie te worden verstrekt, dat hij de vererving en de verdere gegevens, die voor de rechtstoestand van onroerend goed van belang zijn, ook bij kleine nalatenschappen, waarin geen recht is verschuldigd, met de grootste zorg controleert. Op deze wijze zal aan het ontstaan van onjuiste tenaamstellingen van onroerend goed ten gevolge van foutieve gegevens omtrent deszelfs rechts toestand en vererving in een ingediende successie-aangifte definitief paal en perk worden gesteld. Aldus zal een einde komen aan de absurde toestand, dat de overheid enerzijds de nodige maatregelen treft en zich grote moeite en kosten getroost om te maken, dat het kadaster zo nauwkeurig mogelijk de rechtstoestand van de grond weergeeft (men denke slechts aan de hermeting van onnauwkeurig geworden gedeelten van het kadaster), doch anderszijds tolereert dat via onjuist gedane successie-aangiften een stroom van foutieve gegevens in de kadastrale registers wordt opgenomen, waardoor een steeds grotere chaos bij het kadaster dreigt te ontstaan en deze instelling steeds meer en meer tekort gaat schieten in haar taak een juiste weergave te geven van de rechtstoestand van de grond.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 23