94 8. Conclusion The intention of the treatment of the fundamental principles in this paper has been to adapt the approach to the conducting of tests to the present state of the art in the technology of photo- grammetric restitution instruments. More detailed specifications about the conducting of tests for groups of specialised instruments or for individual makes have still to be established. The future development of restitution equipment will presumably require extensions, refinements and perhaps a revision of the pro posed general approach. However, at present, a systematic approach is a necessary step in the process of the further development. It will presumably contribute also to a better general understan ding of the problems involved in tests. Ir. U. L W. VAN TWEMBEKE, Naar een gemengd foto-topografische methode t.b.v. kaarten op grote schaal I. Inleiding De interesse voor de cartografie en haar aanverwante weten schappen is in België niet altijd even groot geweest. Het hoogtepunt kan men echter situeren in de 16e eeuw, periode waarin Antwerpen bekend was als cartografisch centrum. Uit die periode kennen wij o.a. de wereldkaart in de vorm van een arend en de kaart van de Nederlanden waarvan de grenslijn fel op een leeuw gelijkt. Deze laatste kaart verscheen in het werk ,,De Lione Belgico" in 1546. Wij hebben cartografen gekend als Gemma Frisius, professor aan de universiteit van Leuven en Jacques Roelofs, beter bekend on der de naam van Jacques van Deventer. Deze laatste was de leermeester van Mercator en gaf de chorografische kaarten uit van Zeeland, Friesland en Gelderland. Toen hij in 1559 tot cos- mograaf van de Koning was benoemd, kreeg hij als opdracht alle steden in de Nederlanden in kaart te brengen. Het geheel van 250 kaarten werd opgesteld door veelhoeksmeting en kan vopr het belangrijkste werk van de 16e eeuw doorgaan. Over Mercator zullen wij niet verder uitweiden; wij noemen alleen zijn „Kaart van Vlaanderen" gepubliceerd in 1540. Deze Hoofd van de Dienst „Topografie en berekeningen" van de Nationale Maat schappij voor de Kleine Landeigendom, Brussel: Voordracht voor de gemeenschappelijke studiedag van de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie en de Nederlandse Landmeetkundige Fe deratie op 24 februari 1967 te Wageningen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 40