97 het is evenwel noodzakelijk dat een geautomatiseerde werkwijze op bepaalde en wel uitgezochte plaatsen wordt onderbroken om de verantwoordelijke persoon de gelegenheid te geven zich een indruk te vormen van de op dat punt bereikte resultaten. Er wordt vaak over „automatisering" gesproken wanneer het slechts „rationalisatie" betreft. Wanneer de dienstchef voor een beter rendement van de voorhanden personen en machines heeft gezorgd, het schrijfwerk en het heen- en weergeloop heeft beperkt, zekere werken machinaal laat gebeuren, kortom wanneer nu alles sneller gaat, heeft hij beter georganiseerd, gerationaliseerd, maar daarom nog niet geautomatiseerd. Automatisering vereist dat aan de volgende drie punten moet zijn voldaan: 1. De machine, en niet de persoon die ze bedient, moet een bepaalde operatie „uit eigen beweging" beginnen en beëindigen. 2. De produktie moet aan de lopende band gebeuren; de bediende loopt niet langs de verschillende werkonderdelen voorbij, maar het zijn deze laatste die voor de bediende defileren. 3. Er wordt slechts één enkele opdracht aan een bepaalde be diende gegeven. De essentiële kenmerken van de automatisering zijn dus totaal automatisme, produktie aan de lopende band en beperking van het werk tot toezicht houden. Indien wij de numerieke fotogrammetrie indelen in twee onderde len, de restitutie enerzijds en de berekeningen anderzijds, kan dit laatste onderdeel wel aan de drie gestelde voorwaarden voldoen, terwijl de restitutie op dit ogenblik aan geen enkele van de voor waarden voldoet. In zijn geheel beschouwd kan men dus nog niet spreken van een geautomatiseerd fotogrammetrisch bedrijf, wat overigens eerder een gelukkige toestand is. Indien wij in de toekomst mochten evo lueren naar een dergelijke toestand, zou de controle wel eens te laat kunnen komen met het onaangenaam gevolg dat u kent. 4. Fotogrammetrische methode Daar wij aan geen enkele methode of apparatuur waren gebonden, hebben wij ons eerst de vraag gesteld: „Zullen wij grafisch dan wel numeriek te werk gaan?" 4.1 De grafische methode De grafische methode vergt een grote dosis kennis, ondervinding en handigheid van de fotogrammetrische waarnemer, die op de Belgische arbeidsmarkt schier onvindbaar is. Deze methode vergt weinig hulpmateriaal en leent zich niet tot een ver doorgevoerde rationalisatie, waardoor een systematische controle uiterst moeilijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 43