99 ring in de methode zeer moeilijk, vaak zelfs onmogelijk. Er werd dan ook besloten alle berekeningen uit te voeren met een digitale rekenmachine die uitsluitend de dienst „Topografie en Berekeningen" ten dienste zou staan. Dit laatste standpunt kan zeker worden be twist. Is het beter één grote centrale rekenmachine te gebruiken ofwel verschillende diensten met een middelgrote rekenmachine uit te rusten? In ons geval werden de laatste twee jaar gemiddeld 210 rekenuren per maand geregistreerd; dit is een toestand die onze zienswijze volledig rechtvaardigt. Als schaduwzijde van deze opvatting moet echter worden gezegd dat lange rekenprogramma's één of meer malen moeten worden afgebroken in verband met het beperkt inwendig geheugen van de middelgrote rekenmachine. Hieromtrent straks een voorbeeld. De numerieke fotogrammetrie wordt toegepast op twee manieren: 1. Met behulp van analogonrestitutieapparatuur. 2. Met behulp van analytische restitutieapparatuur. De twee methoden worden parallel toegepast. In het eerste geval begint de numerieke methode na de inwendige en de relatieve oriëntering. In het tweede geval na de inwendige oriëntering. Het restitutie werk, kort samengevat, verloopt als volgt. Achter eenvolgens worden in het apparaat bepaald de coördinaten van: a. 4 punten, gegeven door de randmerken, om het zwaartepunt van de plaat te kunnen bepalen; b. 6 punten voor de relatieve oriëntering; c. 4 a io punten voor de absolute oriëntering en het op schaal brengen d. alle basispunten e. alle detailpunten. 5. Opstellen van de rekenprogramma's De machine waarover de dienst beschikt is van het type I.B.M. 1620 met 20 000 decimale cijferplaatsen. Deze machine heeft voor ons eigenlijk een te beperkte capaciteit, hetgeen heel wat moeilijk heden met zich brengt wanneer het gaat om omvangrijke program ma's. De verschillende onderdelen van het rekenprogramma voor uitwerking met de stereocomparator worden nu kort beschreven. 5.1 Inwendige oriëntering De coördinaten van de hiervoor onder a, b en c genoemde punten worden getransformeerd in coördinaten t.o.v. het zwaartepunt van de plaat en verbeterd voor de atmosferische refractie, de aard- kromming en de vertekening van het objectief. Vervolgens gaat men over naar de gereduceerde machinecoördinaten (delen door die op ponsband worden uitgevoerd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 45