io5 8.2 Nauwkeurigheid van de Helmert transformatie in de ruimte (na blokvereffening) De omvorming gebeurt op 6 of 8 punten. De gemiddelde waarde voor 8oo modellen ligt nu tussen 3 en 4 cm (gemiddelde waarde: 3, 4 cm). 8.3 Absolute nauwkeurigheid In de ruilverkaveling „Waals Brabant" waren van ca. 200 kadasterpunten de X- en Y-coördinaten beschikbaar. De vergelijking van deze terrestrisch gemeten punten met de foto- grammetrische waarden leidde tot de volgende resultaten: gemiddeld verschil in X 7,4 cm; gemiddeld verschil in Y7,7 cm. Deze resultaten komen zeer goed overeen met die verkregen door de O.E.E.P.E. op het proefterrein Reichenbach. Er dient hierbij evenwel te worden opgemerkt dat in ons geval de ter- restrische metingen niet werden uitgevoerd in het vooruitzicht van een proef, hetgeen bij de proef van de O.E.E.P.E. wel het geval was. 8.4 Nauwkeurigheid van punten die in twee of meer modellen zijn gelegen De standaardafwijking voor het geheel der gemeenschappelijke punten ligt tussen 6 en 7 cm, terwijl voor 89% van de punten de verschillen een standaardafwijking vertonen gelegen tussen 3 en 4 cm. 8.5. Nauwkeurigheid der afstanden Ongeveer 3 000 afstanden werden enerzijds gemeten op het terrein en anderzijds berekend uit coördinaten. Daar het ver gelijken van afstanden voor de landmeter de enige rechtstreekse controlemogelijkheid is, werd dit probleem speciaal bestudeerd. 8.5.1 Gemeten afstanden Een studie betreffende deze nauwkeurigheid werd uitgevoerd ten behoeve van onze terrestrische metingen. Wanneer het gaat over waarnemingen of metingen in het laboratorium, zal de waarnemer zijn metingen een groot aantal malen herhalen en alle bekende systematische fouten uitsluiten. Wanneer het echter gaat om een produktieproces, zoals dit het geval is bij de topografische opmetingen in het raam van de ruilverkaveling, kan dit onmogelijk geschieden. Het aantal metingen is dus

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 51