107 verschillen tussen 10 en 15 cm: 12% van de gemeten afstanden verschillen tussen 15 en 20 cm: 5% van de gemeten afstanden verschillen groter dan 20 cm: 9% van de gemeten afstanden. 9. Kostprijs Daar de topografische en de fotogrammetrische methoden parallel worden toegepast, kwamen wij tamelijk gemakkelijk tot een prijs vergelijking. Beschouwen wij een ruilverkaveling van 1000 ha uitgevoerd vanaf de verkenning van de omtrek tot en met het vol tooien van de getekende kaart op de schaal 1:1 000 met daarbij verondersteld de aanwezigheid van 1 basispaal per ha en 3 detail- palen per ha. (Controlepunten terrestrisch bepaald.) De onderverdeling der kosten kan dan percentsgewijs als volgt worden voorgesteld: 1. Verkenning van de omtrek en het plaatsen van de palen 45% 2. Signaüseren: 12% 3. Vliegonkosten en ontwikkelen: 5% 4. Controlepunten: 7% 5. Restitutie: 10% 6. Berekeningen :4% 7. Prikken van de punten: 3% 8. Tekenen van het plan: 9% 9. Bijkomende onkosten (ponsen, enz.) 5%. De posten 1, 7 en 8 treden bij elk der twee methoden op; deze maken al 57% van het geheel uit. Indien we de totale uitgave beschouwen, kunnen wij vaststellen dat de winst ongeveer 50% bedraagt. Laten wij de gemeenschappe lijke delen buiten beschouwing dan is de winst ongeveer 70%. Sedert verleden jaar worden alle controlepunten verkregen uit blokvereffening. Dit feit heeft de prijs per hectare met 8% ver minderd. De signalisering is de belangrijkste post na de verkenning en de afpaling. Dit komt door het feit dat de fotografie zeer zelden onmiddellijk na het uitleggen van de schijven kan plaats hebben. Alle signalen worden regelmatig gecontroleerd, hetgeen in de meest nadelige gevallen overeenkomt met twee a drie volledige bewerkingen. 10. Rendement 10.1 Van de restitutie Wild-A7: 42 ha per dag. Stereocomparator54 ha per dag. 10.2 Van de berekeningen 20 ha per uur.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 53