io8 li. Slotopmerkingen 1. Niettegenstaande een nog steeds bestaande weerstand tegen de fotogrammetrie kan worden gezegd dat de methode voor het vervaardigen van kaarten op grote schaal voldoet. 2. De kostprijs van fotogrammetrische kaartvervaardiging ligt aanmerkelijk lager dan die van kaartvervaardiging volgens de klassieke methode; de blokveieffening geeft een zeer goede relative nauwkeurigheid en doet de kostprijs van de operatie dalen. Litteratuuroverzicht P. Richardus assisted by J. S. Allman. Project Surveying. General adjustment and optimization techniques with appli cations to engineering surveying. 17,5 x 24,5 cm, 467 biz., 135 fig., 50 foto's, 5 losse kaartjes. North-Holland Publishing Company, Am sterdam, 1966. Zoals Dr. Richardus in de inleiding zegt, heeft dit boek zich ontwikkeld uit de colleges in de landmeetkunde, zoals die aan de Universiteit van New South Wales in Australië worden gegeven. Het boek is niet alleen bestemd voor de studenten, maar ook voor de landmeetkundigen in de praktijk tn die civiel technici, die hun ken nis op dit speciale gebied wensen uit te breiden. Ruwweg is de in het boek behandelde stof in drie groepen te verdelen. Deze groepen omvatten ieder ongeveer evenveel bladzijden In de eerste groep wordt, na een behandeling van coördinatenstel sels, de niet overbepaalde voor- en achterwaartse snijding, trans formaties en oppervlaktebepaling uit coördinaten, de meeste aan dacht besteed aan het vereffenen en wat daarmee verband houdt. In de tweede groep komt de puntsbepahng aan de beurt, terwijl •n de laatste groep de metingen voor technische projecten (project surveying) aan de beurt komen. Daarna worden in een eerste aan hangsel een aantal constanten, tabellen en nomogrammen gegeven (waarom de laatste niet als losse bijvoegsels?). In een tweede aan hangsel treft men de uitkomsten aan van de praktische opgaven die in het boek voorkomen. Een bibliografie (verwijzing naar 104 boeken of artikelen) en een uitgebreide index besluiten het boek. Bijna alle metingen en berekeningen die worden behandeld zijn toegelicht met voorbeelden ontleend aan de praktijk. Veel bere keningen geschieden met behulp van formulieren die praktisch identiek zijn met de in ons land gebruikte formulieren. In het eerste van de 22 hoofdstukken wordt het belang van coör dinaten in de landmeetkunde naar voren gebracht, worden een drietal coördinatenstelsels besproken en wordt de berekening van coördinaten uit richting en afstand behandeld. In hoofdstuk 2 worden verschillende methoden van voor- en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 54