som van declinatie, eigen fout en meridiaanconvergentie op nul te stellen, zodat argumenten worden afgelezen. Zou de bespreking van de nauwkeurigheidswaterpassing waarbij de bel wordt afgelezen (Cohen Stuart, biz. 307) niet beter kunnen worden vervangen door een methode met automatische water pasinstrumenten Fig. 75-1 (voorbeeld aflezing schaalmicroscoop) en fig. 76 (op tische micrometer) zijn vrijwel onbekend. Te verkiezen zijn af- leesvoorbeelden van theodolieten van een gebruikeüjk type, bijv. Wild T 16 en T iA, Askania Tts en Tt, of van enkele andere merken waarbij de fabrikant twee gelijke instrumenten in de handel brengt, alleen verschillend in de af leesmethode, en het aan de koper overlaat hieruit een keuze te doen. Het heeft mij, ook bij de voorgaande drukken, steeds verwonderd dat de schrijvers bij de uitvoerige behandeling van de optiek, i.e. de vergroting, de relatieve helderheid niet noemden. Beginne lingen kunnen niet weten dat vergroting ten koste van de helderheid gaat. De fotogrammetrie is zeer goed besproken. Ir. C. J. W. de Jong ii5 Nederlandse Landmeetkundige Federatie Jaarverslag over 1966 Het Hoofdbestuur kwam in de verslagperiode driemaal bijeen, te weten op ii februari, op 21 juni en op 18 november 1966. De beknopte verslagen van deze vergaderingen werden opgenomen in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, jg. 1966, resp. blz. 112 en 232 en jg. 1967, blz. 53. Op 20 mei 1966 werd in de nieuwe Aula van de Technische Hogeschool in Delft een studiedag gehouden, die was gewijd aan het onderwerp: ,,Een ver gelijkend onderzoek tussen de meetlijnenmethode en de voerstraalmethode in vlak land" (automatisering bij de voerstraalmethode). Na een inleidende beschouwing door Prof. ir. G. F. Witt werden achtereenvolgens voordrachten gehouden door Ir. G. Jacobs (Werkzaamheden en ervaringen bij de terrein metingen in Suawoude), Ir. M. J. M. Bogaerts (Resultaten van nauw- keurigheidsonderzoek, automatisering van de grootteberekening en kaar- tering) en Ir. M. J. Hoek (Automatische verwerking der gegevens), waaraan Prof. Witt tot slot een nabeschouwing toevoegde. Het gesprokene en een samenvatting van de discussie werden in de vorm van een speciale publicatie, verzorgd door Prof. Witt en zijn staf, aan de leden van de bij de N.L.F. aangesloten verenigingen toegezonden. Na afloop van het wetenschappelijke programma werd de huishoudelijke vergadering gehouden. Voor het verslag van deze vergadering, dat tevens een overzicht geeft van de overige activiteiten van de Federatie, wordt verwezen naar het Tijdschrift, jg. 1966, blz. 230. Op 4 en 5 november 1966 werd in Amsterdam een tweedaags congres gehouden, waarbij ook de dames aanwezig waren. Het wetenschappelijk gedeelte stond in het teken van de stedelijke planologie. Achtereenvolgens werden op de eerste dag inleidingen gehouden door Mr. W. Brussaard (Geodetische voorschriften in de planologische wetgeving), Drs. F. Grunfeld (Sociaal onderzoek en planning), Ir. M. P. Blaauw (Verstedelijking) en Ir.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 61