62 In het oog vallend bij deze voorschriften is de belangrijke plaats, die is ingeruimd voor de topografische kaarten. Zij zijn eenvoudig onmisbaar voor het planologisch werk. Zij maken deel uit van het instrumentarium van de ruimtelijke ordening van ons land. Hun rol is van even groot gewicht als die van de kadastrale kaarten, die vooral bij de realisatie van de gemeentelijke bestemmingsplan nen een belangrijke taak vervullen. Het is u uiteraard bekend, dat een perfect geworden bestem- mingsplan de titel kan zijn van een verkorte onteigeningsprocedure ten behoeve van de gemeente. Wanneer het niet gelukt om langs minnelijke weg de bijv. voor de stadsuitbreiding benodigde gronden te verwerven, is de gemeenteraad bevoegd een onteigeningsproce dure te beginnen. In deze procedure hebben belanghebbenden het recht bezwaren in te dienen. Om dit te kunnen, moeten zij kunnen nagaan welke percelen bij de onteigening in het geding zijn. De kadastrale kaarten, waarop het te onteigenen gebied staat aan gegeven, vervullen deze taak. Bij de grote gemeenten komen deze nieuw verworven gronden in beheer bij een grondbedrijf, totdat zij weer worden uitgegeven. Voor de realisering van bestemmingsplannen is een grondbedrijf van veel belang. Hierdoor is het immers voor een gemeente mogelijk om een actieve grondpolitiek te voeren en zo mogelijk tijdig gronden te verwerven, vooral ook langs minnelijke weg, om de voorwaarden te scheppen voor een vlotte realisatie van een bestemmingsplan. Het spreekt vanzelf, dat de grondbedrijven landmeetkundige hulp niet kunnen missen. Juist omdat de gemeente ook zelf is belast met het ontwerpen van zijn bestemmingsplannen, ligt het voor de hand, dat een goede coördinatie van deze twee aspecten meestal onder gebracht in twee afzonderlijke diensten een noodzakelijke factor vormt voor het goed functioneren van het gemeentelijke planolo gische werk. Gezien de omvangrijke technische kennis op landmeet kundig gebied, die in een grondbedrijf aanwezig pleegt te zijn, is het wellicht mogelijk ook zorg te dragen voor de vervaardiging van kaartmateriaaldat meer direct op de behoeften van de diensten van stadsontwikkeling is afgestemd. Deze onderlinge afstemming wijst ongetwijfeld in de richting van een actieve rol van de geodesie in het planologisch werk. De wettelijke voorschriften over het kaartmateriaal, dat vereist is bij streek-, structuur en bestemmings plannen en dat nodig is bij de onteigeningsprocedure in het belang van de ruimtelijke ordening en van de volkshuisvesting, markeren niet de grens tussen deze beide activiteiten. Integendeel, zij il lustreren de noodzaak van het geodetisch werk in het kader van de ruimtelijke ordening, welk werk in de wet voorondersteld wordt aanwezig te zijn. Met de ontwikkeling, die de ruimtelijke ordening sedert de laatste decaden te zien geeft, zal ook het geodetisch werk rekening moeten houden, om niet te zeggen, dat de geodesie er mede in de pas dient te lopen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 8