157 een boeiend overzicht van de geschiedenis van de opvattingen over het begrip toeval en wees erop, dat de gedachte dat toeval en risico gemeten en beheerst kunnen worden, betrekkelijk jong is in de geschiedenis van de mens. Als de drie fasen van de theorie van het beheersen van omgeving en omstandigheden noemde hij het determinisme, de waarschijnlijkheidsrekening en de speltheorie. Het determinisme achtte voor alles een oorzaak aanwezig, hoewel de oorzaak die tot een bepaald gevolg leidde vaak niet aanwijsbaar was. De waarschijnlijkheidsrekening gaf methoden om rekening te houden met onzekere factoren, die zowel ten gunste als ten nadele van een persoon kunnen werken, maar waarachter geen opzet steekt hem te benadelen. De speltheorie tenslotte beschouwt situaties waarbij achter de onzekerheid een tegenstander veronder steld wordt, die iemand zoveel mogelijk afbreuk tracht te doen. De spreker ging in op de problemen van het beheersen van onzekerheid en schetste verschillende gevallenten eerste het geval dat men door waarneming een zeker patroon kan vaststellen, ten tweede het geval dat er geen lange ervaringsreeks ter beschikking staat en ten derde het geval dat de structuur van het beschouwde systeem aan verandering onderhevig is. Na een overzicht van de problemen en grondgedachten van het voorspellen en het maken van modellen gegeven te hebben, consta teerde hij dat een van de belangrijkste taken bij het ontwerpen van systemen is, te zorgen dat onvoorziene schokken kunnen worden opgevangen zonder catastrofale gevolgen. Tenslotte schetste hij de huidige mogelijkheden van het voorspellen in onzekere situaties. Prof. dr. J. Hemelrijk hield een levendig en boeiend betoog getiteld ,,Van onzekerheid tot waarschijnlijkheid"Het ging over de definitie van het begrip kans, en de spreker zei, dat met het nodige voorbehoud de titel ook wel zou kunnen zijn „Terug naar de definitie van Laplace". Deze bekende klassieke definitie luidt ongeveer als volgt „De kans dat (als uitkomst van een experiment bijv.) de gebeur tenis A optreedt is het aantal voor de gebeurtenis A gunstige uitkomsten, gedeeld door het totale aantal mogelijke uitkomsten, daarbij veronderstellend, dat alle uitkomsten even waarschijnlijk zijn". Er zit een duidelijke circulariteit in deze definitie. Weliswaar komt bij de moderne axiomatische opbouw van de waarschijnlijk heidsberekening van Kolmogorov een dergelijke circulariteit niet voor, maar de moeilijkheden zijn met Kolmogorov niet opgelost. Er heerst nu eenmaal een kloof tussen de wiskunde en de werkelijk heid, en de axiomatische opbouw pretendeert niet die kloof te overbruggen. De werkelijkheid kan worden beschreven met een mathematisch model. Het is nodig zulke mathematische modellen in te voeren, omdat de dagelijkse omgangstaal altijd dubbelzinnig heden bevat; anderzijds moet men een mathematisch model nooit verwarren met de werkelijkheid. Wanneer een situatie wordt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 39