Verstedelijking en ons kaartmateriaal i59 uitspraken voor de praktijk komt, moet men a.h.w. hetzelfde woordenboek gebruiken, dat gebruikt werd bij het vertalen van de werkelijkheid in de wiskundige taal van het model. Hier moeten we voor de praktijk alle oneindigheid verdrijven. Deze beschouwing komt er op neer dat men in de klassieke definitie van waarschijnlijkheid het indifferentieprincipe vervangt door een aselector. Van de middagbijeenkomsten bezocht ondergetekende de voor drachten „Over uitschieters" van Dr. R. Doornbos en „Welke moeilijkheden hebben wij ontmoet bij het introduceren van lineaire programmering" van J. A. van der Heiden. Dr. Doornbos behandelde enkele aspecten van het probleem dat hij in zijn disser tatie uitvoerig heeft behandeld en dat ook voor geodeten van groot belang is. De heer Van der Heiden gaf een overzicht van beginmoeilijkheden die men bij de Shell ontmoette toen na de komst van de eerste computers de lineaire programmering zou worden ingevoerd. De moeilijkheden lagen voor een groot deel op het menselijke vlak. Toen eenmaal was aangetoond, dat de planning beter en sneller met de nieuwe technieken kon geschieden, werd snel terrein gewonnen. De programmering gaat steeds grotere eenheden beslaan: waar begonnen werd met aspecten van één raffinaderij, werkt men nu aan een model dat de optimalisering van de samenwerking tussen alle installaties in Europa ten doel heeft. Men kan verwachten dat verschillende van de gehouden voor drachten in Statistica Neerlandica zullen worden gepubliceerd. Ir. J. E. Alberda Ir. M. P. BLAAUW, Hoofd van de Afdeling Stadsontwikkeling van de Dienst Publieke Werken der Gemeente Amsterdam: (Voordracht gehouden tijdens het congres van de N.L.F. op 4 november 1966) V erstedelijking De eerste steden ontstonden rond 55 eeuwen geleden. Zij waren nog klein en omgeven door een in inwonertal sterk overwegend landelijk gebied. Hoewel de stad in de loop der eeuwen een belang rijke evolutie heeft doorgemaakt en er geleidelijk ook grotere steden zijn ontstaan, is toch het aandeel van de stedelijk levende bevolking R. Doornbos, Slippage tests (Diss. Universiteit van Amsterdam). Mathematisch Centrum, Amsterdam 1966.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 41