167 vraag waar ik vandaag zeker geen afdoend antwoord op verwacht. En die zeker ook geen kritiek inhoudt op al het voortreffelijke werk door velen van u dagelijks verricht. Misschien eerder nog kritiek op hen, die uw materiaal gebruiken, en misbruiken en die vaak bij gebrek aan beter daar ontoelaatbare handelingen mee ver richten. Er worden in het „metier" van de ruimtelijke ordening in Neder land allerlei ondergronden gehanteerd. Moedertekeningen en doch tercalques. En dochters van dochters. En daar weer dochters van. En nichten en tantes, die mesalliances hebben aangegaan met onduidelijke individuen, die misschien dubieus of althans wezens vreemd bloed in de familie hebben gebracht. En er worden voor belangrijke uitbreidingen schetsen en tekeningen gemaakt op kwasi-ondergronden. Vellen papier, die dan wel schoon en vlak uit de lichtdrukmachine komen, maar die in feite te vies zijn om aan te pakken. Het proces der verstedelijking in Nederland betrekt gebieden in de ontwikkeling, waar wij - althans wat het kaartmateriaal betreft er zeker nog niet voor gesteld staan. Ik kom uit een gemeente waar wij als stedebouwkundigen het onschatbare voor recht bezitten te kunnen beschikken over stadskaarten op schaal i iooo. Er zijn nog enige gemeenten, waar men over iets dergelijks beschikt of waar men doende is iets in die trant op te bouwen. Maar er zijn ook veel, zeer veel gemeenten, waar men eenvoudig uit gebrek aan potentieel (mankracht; kosten) het bezit van een goede, beeldende, stedebouwkundig bruikbare kaart ontbeert. En waar men niettemin een belangrijk deel van de verstedelijking zal moeten opvangen en daar reeds mee bezig is. En mijn vraag is dus: Zijn wij, gezien de noodzaak om van dat kleine lapje grond dat Nederland heet, te maken wat er van te maken is zijn wij, gezien (laat ik het hoge woord maar weer gebruiken) de heiligheid van onze bodem, niet gehouden daar iets aan te doen Wat hebben wij op deze aarde gekregen Dat is ons leven. En onze medeschepselen. Onze ziel. En ons verstand. En dat is ook dat stukje grond, waarop wij staan. Als er iets waard is om in syste matische cartotheken vast te leggen en zorgvuldig te beheren en gewetensvol aan te snijden dan is het toch zeker dat stukje grond Ons domein!

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 49