173 Vervolgens wordt het bestuursvoorstel de voorzitter en de secretaris aan te wijzen als vertegenwoordigers in het hoofdbestuur van de N.L.F. aanvaard. VII. De voorzitter geeft hierna het woord aan Prof. ir. W. Baarda voor het houden van zijn voordracht, getiteld „Gedachten omtrent nieuwe ontwikkelingen in de puntsbepaling". Na het uitspreken van een gelukwens met betrekking tot de nieuwe titulatuur voor de landmeter van het kadaster zet Prof. Baarda de doel stelling van zijn voordracht uiteen. De door hem ontwikkelde theorie, die zijn oorsprong vindt in de behoefte landmeetkundige rekenproblemen ten behoeve van computerbewerkingen te generaliseren, dient aan de praktijk te worden getoetst. Daartoe is samen werking wenselijk met het kadaster, waar zich de vraagstukken van ver dichting en vereffening van meetkundige grondslagen in de praktijk voordoen. Hierna geeft Prof. Baarda aan de hand van enige praktijkgevallen aan, welke mogelijkheden de ontwikkelde theorie biedt en tot welke inzichten zij kan leiden. Evenwel moet vóór de keuze uit deze mogelijkheden inzicht bestaan in de te verwachten menselijke en instrumentele fouten. Om vooral de menselijke fouten te leren kennen is de bovenbedoelde samenwerking wenselijk. Een dergelijke samenwerking heeft in de afgelopen zomer plaats gevonden rond het Snekermeer. Aan de hand van dia's worden de mogelijkheden en moeilijk heden die zich daarbij hebben voorgedaan getoond. Spreker beëindigt zijn voordracht met het uitspreken van de bereidheid van de zijde van de Technische Hogeschool samen met het kadaster de voorkomende geodetische vraagstukken te analyseren en de meest juiste oplossing te kiezen. Tijdens de discussie worden verschillende vragen gesteld en door de spreker beantwoord. Een samenvatting van de lezing zal, mede aan de hand van deze discussie, mogelijk later worden gepubliceerd. De voorzitter dankt de spreker voor zijn bereidheid hedenmiddag deze voordracht, waarin een complexe materie met complexe getallen werd benaderd, voor onze Vereniging te houden. VIII. Rondvraag. Hiervan wordt geen gebruik gemaakt. IX. Sluiting. Te i 17.00 uur sluit de voorzitter onder dankzegging voor de belang stelling de 82e Algemene Vergadering. De secretaris, Ir. W. J. Bonekamp Verslag van de derde internationale cartografenconferentie Van 16 tot 22 april 1967 is in Amsterdam in het R.A.I. congrescentrum de derde internationale cartografenconferentie gehouden, die is georganiseerd door de cartografische sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap. Deze cartografische sectie onder voorzitterschap van Prof. dr. F. J. Ormeling, is lid van de International Cartographical Association. Deze I.C.A. organiseert wetenschappelijke bijeenkomsten die samenvallen met I.G.N. congressen en die om de vier jaar worden gehouden. Tussentijds, meestal halverwege de I.G.N. congressen, wordt een conferentie belegd, die ten doel heeft cartografische vraagstukken te bestuderen door middel van voordrachten en discussies. In dit licht moet ook deze conferentie in Amster dam worden bezien. Een „beperkt" aantal deelnemers, ongeveer 275 personen uit een dertigtal landen, kon hieraan deelnemen. Er waren vijf commissies, die de navolgende onderwerpen behandelden. 1) Opleiding. 2) Standaardisering van cartografische begrippen. 3) Automati sering in de cartografie. 4) Kaart en kleur. 5) Thematische cartografie. De conferentie werd op maandag 17 april door Brigadier D. E. O. Thackwell, president van de I.C.A. geopend. Verder voerden bij de opening nog het woord Dr. Koets, wethouder van Amsterdam, Dr. ir. Koeman,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 55