Nederlandse Landmeetkundige Federatie 175 gmg hij nader in. Bij de discussie verwees hij voor de beantwoording van vragen o.a. naar zijn nieuwe boek, dat binnenkort uitkomt. Ook andere sprekers, waaronder Prof. Dr. Heupel uit de Duitse Bonds republiek, toonden met vele lichtbeelden aan, hoe kleuren fout kunnen worden toegepast en hoe zij een weldaad voor het oog kunnen zijn. De heer Bertrand van de Firma Wolters besprak de atlascartografie en wel in het bijzonder hoe het generaliseren van de topografische kaart op grotere schaal naar de atlaskaart (kleine schaal) kan geschieden. Over de metacartografie sprak Prof. Heath uit Amerika. Zijn beschouwing handelde over een onderzoek, hoe bij thematische kaarten symbolen moeten worden gebruikt, opdat de kaartgebruiker op de beste wijze de topografische ondergrond, bezet met symbolen, mentaal kan verwerken. In commissie 5, handelend over de thematische cartografie, heeft een tiental personen uit de verschillende landen het woord gevoerd. Onderwerpen betreffende de economische cartografie en de statistische cartografie zijn besproken. De sprekers uit Amerika behandelden in hoofdzaak de thematische kaarten, aangepast aan de automatisering. Conclusies zijn over dit onderwerp van de cartografie en naar aanleiding van de voordrachten en discussies moeilijk te trekken. Het is zelfs de vraag of dit in de toekomst ooit mogelijk zal zijn. Vrijdag 21 april was geheel gereserveerd voor een bezoek aan het I.T.C. in Delft. Hieraan is op zo ruime schaal deelgenomen, dat de toespraken moesten worden gehouden in de aula van de Technische Hogeschool, 's Mid dags werden rondleidingen gehouden in de gebouwen van het I.T.C., van de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat en van de Technische Hogeschool. De directie en medewerkers van deze instellingen hebben zich hiervoor veel moeite gegeven, doch kunnen terugzien op een bijzonder geslaagde dag. Aan het eind van de dag werden de deelnemers ontvangen door het gemeente bestuur van Delft. Tot slot nog een enkel woord over de drie tentoonstellingen die tijdens deze cartografenconferentie zijn georganiseerd. In het R.A.I.-gebouw waren te bezichtigen „Kaart en kleur" en „Honderd jaar Waterstaatscartografie", beide zeer goed verzorgd en zeer duidelijk en begrijpelijk opgezet. De derde tentoonstelling „De wereld op papier" was te zien in het Historisch Museum „de Waag". Slechts zelden krijgt men de kans om zoveel prachtige kaart werken uit de bloeiperiode van de Amsterdamse cartografie uit de gouden eeuw bijeen te zien; dit alles aangevuld met meetapparatuur, persen en andere aanverwante voorwerpen uit die tijd. Een juweel van een tentoon stelling, waarvan ook vele anderen, niet cartografen, kunnen profiteren. Tenslotte een woord van grote waardering voor het organiserend comité onder de sublieme leiding van Prof. dr. Ormeling. Men heeft zich zeer veel moeite gegeven voor de organisatie van en de leiding tijdens deze conferentie en met volledig succes. Met voldoening kan worden teruggezien op dit zeer geslaagde cartografisch evenement. Ir. J. A. C. E. van Roermund Beknopt verslag van de Hoofdbestuursvergadering gehouden op 24 april 1967 te Utrecht Afwezig met kennisgeving: Schout bij nacht Ir. W. Langeraar. Het verslag van de vorige vergadering wordt, behoudens enkele kleine wijzigingen en aanvullingen, goedgekeurd. Prof. ir. A. J. van der Weele zal de N.L.F. vertegenwoordigen op de vergadering van het Comité Permanent van de F.I.G., die van 17 tot 22 september 1967 in Ottawa wordt gehouden. Het programma voor de studiedag op 26 mei 1967 te Wageningen, waarvoor ook de leden van het N.G.L. zullen worden uitgenodigd, wordt besproken en goedgekeurd. Met algemene stemmen wordt besloten op de huishoudelijke

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 57