r93 Het instrument kan niet worden gebruikt voor de hoek meting, maar aangezien de opstellingsvoet identiek is aan die van een bepaald type theodoliet, kan er eenvoudig worden gewisseld, waardoor geleide centrering gewaaiborgd blijft. Dit is ook nodig voor verticale hoekmeting (lengtereductie) Het aanbrengen van een mogelijkheid om de helling met de Geodimeter te meten verdient aanbeveling. Het instrument is niet geschikt voor detailmeting. Als de ontwikkeling in die richting gaat, is een combinatie afstand en hoekmeetinstrument onontbeerlijk. Met behulp van draden- afstandmeting met een verticale baak, die tevens reflector standaard is, zouden dan de aflezingen U2 en U3 kunnen ver vallen, waarvoor per aflezing 70% tijdwinst zou worden verkregen. Bb. De Tellurometer is niet geschikt voor korte afstanden, hoewel de ontwikkeling van nieuwere typen aan deze bezwaren tegemoet komt. Meteorologische omstandigheden zijn praktisch altijd goed, ook voor lange afstanden waar tijdelijk geen direct zicht mogelijk is. De grootste beperking wordt echter onder vonden door de afhankelijkheid van de topografische omstan digheden (reflecties). De beperkingen voor de Geodimeter betreffende de hoek meting gelden ook voor de Tellurometer. Doordat twee instru menten worden gebruikt, zal ook bij verdere ontwikkeling toepassing bij detailmeting uitgesloten zijn. Bc. De basisbaakmethode is geschikt voor alle afstanden. Doordat de methode in wezen op hoekmeting berust, is combinatie van lengte- en hoekmeting vanzelfsprekend. Hoewel voor sommige netmodellen met hulpbases enige voorwaarden aan topografische omstandigheden worden gesteld, is de methode zo flexibel dat er voor geroutineerde verkenners weinig beper kingen gelden. Weliswaar zal dan niet altijd de meest econo mische oplossing kunnen worden gevolgd. Meteorologisch gelden ongeveer dezelfde eisen als bij de Geodimeter. Voor detailmeting lijkt het instrumentarium minder ge schikt, hoewel de ontwikkeling van de automatisering in Duitsland wijst op een economische inschakeling van de basisbaak. Bd. De dubbelbeeldafstandmeting is geschikt voor alle afstanden. Alle tachymeters zijn tevens hoekmeetinstrument. Meteoro logisch zijn er, doordat de meetafstand slechts ca. 100 m bedraagt, weinig bezwaren. Bij een goede verkenning blijken terreinhindernissen van geen betekenis. Het instrument is tevens zeer geschikt voor detailmeting.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 13