196 dige controle, soms zal deze controle uit een herhaling van de meting worden verkregen. Ea. De Geodimeter geeft enkele controles tijdens de meting en een driematige meting van de afstand. Hoewel hiermee slechts een berekeningstijd van ongeveer vijf minuten is gemoeid, zal men deze niet altijd direct uitvoeren. Toch is het aanbe velenswaard de berekening in het veld te laten uitvoeren, desnoods op een later tijdstip van de dag. Eb. De Tellurometer geeft weliswaar enkele controles op de aflezing door herhaling, maar als externe omstandigheden de meting ongunstig beïnvloeden wordt dit tijdens de meting niet altijd bemerkt. Ec. De basisbaakmeting geeft geen inzicht in het resultaat. Het aantal foutenbronnen is echter zeer beperkt: fouten in de hoekmeting worden gesignaleerd door 4- of 8-voudige herhaling, te grote afwijkingen dooi een te hoge waarde van [vv], die ter plaatse moet worden berekend. Een fout die kan worden gemaakt, is het niet loodrechtstaan van de basisbaak op de basisrichting. Vandaar dat het een goed voorschrift is de meting op de baak tweemaal onafhankelijk te verrichten, door verwisseling van baak en instrument. Op beide standplaatsen kan dan worden volstaan met de helft van het gebruikelijke aantal series. Ed. De dubbelbeeldmethode geeft directe controle door de methode te volgen die reeds eerder werd vermeld: van ieder deelstuk wordt de lengte tweemaal onafhankelijk bepaald door het gebruik van twee baken op bekende onderlinge afstand. Ee. De meetbandmeting geeft directe controle op fouten door vergelijking van heen- en terugmeting. Door de afhankelijkheid van het terrein is deze niet beslissend voor kleine afwijkingen. F. De instrumentkosten Aanschaffingsprijs, afschrijving, onderhoudskosten en restwaarde zullen factoren van betekenis zijn bij de beoordeling van meet instrumentarium voor de praktijk. Daar bij landmeetkundig (terrestrisch) werk de personeelskosten zullen overwegen, zal bij inzet van duurdere instiumenten de winst uit tijdsbesparing moeten worden verkregen. De instrumentkosten van het besproken instrumentarium lopen nogal uiteen. Een moeilijkheid om voor een vergelijking bedragen te stellen, is echter het feit dat de lengtemeting niet op zichzelf kan worden beschouwd, maar steeds in combinatie met hoekmeting zal worden verricht. Indien het betreffende instrument geen hoek- meetmogelijkheden biedt, zal daarom, voor een vergelijking, de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 16