197 aanschaffingsprijs moeten zijn gebaseerd op de gehele installatie voor lengte- en hoekmeting. Indien we de instrumentkosten per dag willen vaststellen, moeten er enkele veronderstellingen worden gemaakt, die niet uit een grondig onderzoek of uit ervaringen volgen, zoals de levensduur van de instrumenten en het aantal geschikte meetdagen per jaar. De getalwaarden moeten daarom als een globale indicatie worden gezien. Overigens zal in de rubriek G blijken, dat een fout in de instrumentkosten geen overheersende factor is in het totale kostencijfer van de metingen. Er moet worden uitgegaan van een volledige werkbezetting in de betreffende dienst. Mocht dit niet het geval zijn, dan kan er echter met een langere afschrijvingsperiode rekening worden gehouden. Fa. Voor de Geodimeter model 6 3 statieven 3 maal 3 reflec toren hulpmiddelen geleide centrering een theodoliet (dmgr) een bedrag van 32000.Omtrent de levensduur is weinig bekend. Van de oudere modellen werden vele vervroegd afgeschreven door de komst van nieuwe typen. Beschouwen we deze fase als een voorlopig eindpunt en schrijven we in 5 jaar af, waarbij onderhoudskosten tegen restwaarde weg vallen, dan kunnen we voor rente en afschrijving 8000.— per jaar rekenen. Zijn er 100 goede meetdagen per jaar dan komen we op de instrumentkosten van 80.per dag. Fb. Op analoge wijze volgt voor een Tellurometerset met toebehoren en theodoliet, rekenend op 120 goede meetdagen, eveneens 80.per dag. Fc. Basisbaak, theodoliet, 6 statieven en richtmiddelen worden op ƒ6000.begroot. Bij een 5-jarige afschrijvingspeiiode en 100 goede werkdagen worden de instrumentkosten 15. per dag. Fd. De dubbelbeeldinstallatie begroot op 7500.gerekend op 120 goede werkdagen, komt ook op 15.per dag. Fe. De meetbandmethode (met theodoliet) geeft, bij jaarlijkse vernieuwing van de band en de theodolietafschrijving in 5 jaar, bij 150 werkdagen een bedrag van ƒ7.per dag. G. Meettijd en kostenvergelijking Over de metingsduur zijn slechts gemiddelde tijden te geven als er voldoende gegevens beschikbaar zouden zijn waarbij tijdschrijven is toegepast, gesplitst in verkenning, verzekering, lengtemeting en hoekmeting. Voor een goede vergelijking zouden deze bovendien op dezelfde objecten moeten slaan, uitgevoerd met ieder van de beschreven meetinstallaties door in iedere categorie ervaren meetploegen. Aangezien dergelijke onderzoekingen ontbreken, zullen we de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 17