Tenslotte zij hier nog opgemerkt dat een ruilverkaveling zg. „titelzuiverend" werkt. De akte van toedeling geldt als „titel" voor de daarin omschreven rechten. Zie Art. 96, lid 2, van de wet. Rechten die niet in de akte zijn omschreven, „vervallen". Wie er niet in voorkomt, kan geen rechten doen gelden. Om nu te zorgen dat men noch rechten zelf, noch rechthebbenden „over het hoofd ziet", vindt tegelijk met de eerste schatting een onderzoek naar rechten en rechthebbenden plaats. Het resultaat wordt neergelegd in de reeds genoemde „Lijst van rechthebbenden". Uitgangspunt zijn hierbij weliswaar voornamelijk de gegevens uit de kadastrale legger, maar men mag er nooit van uitgaan dat daarin geen fouten en omissies optreden. Bovendien bestaan er zakelijke rechten waar van de aanwezigheid moeilijk via de legger valt op te sporen. Dat zijn de „beperkte zakelijke rechten" als erfdienstbaarheden e.d. Weliswaar behoren die geadministreerd te zijn in een apart hypothe cair register (het Reg. Hyp. nr. 2 of zg. „Losbladig register"), maar dat is lang niet volledig. Sommige erfdienstbaarheden kunnen er zelfs niet in staan. Hoe dit ook zij, zij moeten wél in de lijst van rechthebbenden voorkomen, willen zij niet „vervallen". Men moet er, desnoods, een onderzoek in loco naar instellen. Als vierde groep rechten moeten ook déze in de administratie worden betrokken. Met een algemene, ofschoon enigszins vage, benaming worden ze aangeduid als „Bijzondere zakelijke rechten". Het „onderzoek rechten" is derhalve een onmisbaar onderdeel der procedure. Het resultaat wordt neergelegd in bovenbedoelde lijst. Daarop berust de toedeling, en daarop weer de akte. Om belanghebbenden in staat te stellen de inhoud der lijst op haar juistheid te toetsen, vindt tervisielegging plaats. Bij verschil van inzicht tussen wat belanghebbenden menen dat erin zou moeten staan en wat de lijst al of niet vermeldt, wordt een Rechter-Com- missaris (R.C.) ingeschakeld. Deze beslecht, althans in eerste aanleg, het geschil. Ook verder speelt hij een belangrijke rol in ruilverkave lingszaken. Hij ondertekent o.m. de akte. Verder gaan we hier op zijn aandeel niet in. Wel dient te worden vermeld dat nog andere tervisieleggingen plaats vinden. Zo wordt voor de stemming een „Lijst van (kadas trale) eigenaren" ter inzage gelegd. Voorts, tegelijk met de „Lijst van rechthebbenden", het „Register van schattingsuitkomsten" (Reg. R 1). Daarna: het „Plan van toedeling". En tenslotte: de „Lijst van geldelijke regelingen". De twee laatste in het Reg. R 12. Van al deze tervisieleggingen worden belanghebbenden persoonlijk in kennis gesteld. Meestal bij aangetekend schrijven. Van de ter visielegging van de „Lijst van eigenaren" behoeft de kennisgeving niet aangetekend te geschieden. De daarop aansluitende „Oproep voor de stemmingsvergadering" behoort daarentegen weer wél aangetekend te worden verzonden. Er komen dus meer administra tieve handelingen aan de procedure te pas, dan de vijf hoofdfasen zouden doen vermoeden. 204

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 24