een kleiner aantal kolommen, dus een efficiënter gebruik van de kaart, mogelijk wordt, denkbaar is, is, terwille van de aansluiting met het in de legger gebruikelijke systeem, bovenbedoelde werk wijze gekozen. Voor teller en noemer zijn elk vier posities beschik baar. De hele rubriek is een voorbeeld van enkele bezwaren der mechanisatie. Ten eerste moet er altijd iets in staan. Is iemand enig eigenaar, een i en een i. Dat is, bij manuaal werken, in dit geval overbodig. Ten tweede zijn in eenvoudige, dus de meeste, gevallen, zes van de acht beschikbare kolommen leeg. Ten derde is, in extreme gevallen, de capaciteit onvoldoende. Er komen in de legger veel ingewikkelder breuken voor dan zulke waarbij men met vier cijfers voor teller en noemer (vooral de laatste!) zou kunnen volstaan. Er moet dan weer „geschematiseerd" worden. Hoe, zal blijken bij de behandeling van het „namenponsdocument". Ook dit vraagstuk is in feite weer onoplosbaar door de, in wezen, onbe grensdheid der gegevens. Gebruik van tiendelige breuken zou, zeker in extreme gevallen, vergemakkelijking brengen. Daar de kaarten in kwestie zowel hetartikel''Lals het „aandeel" weergeven, werden ze ook wel „artikel"-, c.q. „aandeel-kaarten" genoemd. M.i. is de benaming „zakelijk-recht-kaart" de beste, daar het „ZR" het meest wezenlijk gegeven is dat de kaarten bevatten. Dit houdt trouwens meteen de andere gegevens in. 5-5- De perceelkaart. SK en Rvk-nummer vinden we, als steeds, ook in de perceelkaarten terug. Over de „schatting" (5-8) spreken we nog. (Zie par. 9.4 en 9.5.) Tot en met „NW" (27) zullen verder de rubrieken, dank zij het voorgaande, wel duidelijk zijn. ZR wordt alleen ingevuld (geponst) bij pacht- enz.-kaarten. „Con sort" (30) wordt van een ,,C" voorzien in de „consortperceelkaarten" die voor de x ca uit de in de vorige paragraaf behandelde tenaam stellingen als: A en Cons.; Cons.: B voor x ca., worden aangelegd. Nu volgen weer enige rubrieken die voor zichzelf spreken. Voor „Sectie" zijn twee kolommen gereserveerd (31-32), omdat er secties bestaan die met een lettercombinatie zijn aangeduid. Bovendien is, voor de toekomst, gedacht aan een cijfercode voor „Sectie". En dan zijn zeker meer dan tien mogelijkheden nodig. Een cijfercode is (voor ons!) aantrekkelijker dan een lettercode voor dit gegeven. In de eerste plaats is alfabetisch sorteren altijd omslachtiger dan numeriek rangschikken. In de tweede plaats is „Sectie", temidden van numerieke perceelgegevens, vrijwel het enige alfabetische element. Dat veroorzaakt extra moeite. En bovendien (soms) fouten bij het sorteren. Voor het publiek is een letter op deze plaats weer prettiger dan een cijfer. Kolom 43 is nodig voor „gedeeltelijke percelen". In zo'n geval wordt in deze kolom een „G" geponst. „Grootte" (44-50) spreekt voor zichzelf. Ook hierbij valt weer een oneconomisch, en toch niet afdoend, gebruik van kolommen op. Over de „toedelingswaarde" spraken we reeds in par. 2.1 en 219

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 39