Ir. G. A. VAN WELY, Kwalitatieve en economische beoordeling van afstandmeters Naast nauwkeurigheidsonderzoek krijgt onderzoek van de economische aspecten van de inrichting van landmeetkundige metingen en van het gebruik van landmeetkundige instrumenten steeds meer belangstelling. Dit is te verklaren door de voortdurend stijgende personeelskosten en door de grote investeringen die zijn gemoeid met de inschakeling of de aanschaffing van instrumenten voor moderne meet-, reken- en uitwerkingsmethoden. De ontwikkeling van de fotogrammetrie en van elektronische rekenmachines, de toepassing van elektronische hulpmiddelen in meet- en kaarteerinstrumenten zijn voorbeelden van veranderingen in de landmeetkundige techniek, die leiden tot automatisering en mechanisering, waardoor het handwerk een industriële vorm krijgt. Reeds enkele jaren is het vergelijkend kostenonderzoek van over wegend belang bij de keuze tussen terrestrische en fotogrammetri- sche meting, maar binnen deze vakgebieden zijn er weinig verge lijkingen bekend gemaakt van de kosten van verschillende methoden en van het gebruik van verschillende instrumenten. Symptomen van belangstelling zijn er. In de doelstelling van het vergelijkend onderzoek betreffende de meetlijnenmethode en de voerstraal- methode met optische afstandmeting (proef Dinther-Suawoude, N.L.F. studiedag 1966) worden tijd- en kostenbesparing als factoren van betekenis genoemd. In de taakomschrijvingen van enkele werkgroepen die de N.L.F. in 1965 instelde (elektronische afstand meting, bedrijfsleer) wordt het onderzoek van economische aspecten duidelijk gesteld. Over het kostenvraagstuk in de fotogrammetrische techniek, nauw samenhangend met de uitwerkingstijd, zijn meer gegevens bekend dan over de kosten van terrestrische metingen, waarbij externe invloeden een vergelijkend onderzoek moeilijk maken (weer, verkeer, topografie). In recente publicaties van Köhr en Förstner zien we in Duitsland pogingen om te komen tot een beoordeling en een vergelijking van instrumenten, die echter nog geen volledige karakteristiek geven van een bepaalde methode of van een bepaald instrument. Wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Landbouwhogeschool te Wageningen: x) Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, Oktober 1966: G. Förstner, Wirtschaftlichkeit geodatischer Messungen in Abhangigkeit vom instrumen tellen Aufwand und von der geforderten Festpunktgenauigkeit und -dichte. (Met 8 litteratuurverwijzingen.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 3