ter bevordering van de welstand, voornamelijk onder de landlieden". Ingedeeld en gecodeerd als volgt Men kan uit dit voorbeeld nóg een kleine „schematisering" op maken. De ij wordt onveranderlijk als y geponst, onverschillig of het een „echte" y, dan wel een i-j is. Dit is gedaan om posities uit te sparen! Wil men t.z.t. terugkeren tot de m.i. juistere methode van opne men van beide echtgenoten afzonderlijk, dan zal weer wél een code HG nodig zijn. Deze zal dan twee cijfers moeten omvatten. Het eer ste kan slaan op de aard der gemeenschap, het tweede kan de plaats der echtgenoten t.o.v. elkaar in de tenaamstelling weergeven. Die geeft meestal een aanwijzing omtrent de zijde van degene door wie de goederen in de gemeenschap zijn gebracht. Dus: omtrent de (vermoedelijke) „Bestuursbevoegdheid". Daarnaast kan m.h.o. op adressen een AD-code van één cijfer te pas komen. Die zal uiteraard het meest op rechtspersonen moeten worden toegepast. Dat men een verwijzing naar het „karakter" van zo'n persoon in een code huwelijksgemeenschap (HG O) onderbrengt, is natuurlijk weer niet helemaal juist, maar wel handig. 6.3. De code voor Zakelijk Recht (ZR). Voor de mogelijke zakelijke (genots)rechten raadplege men de opsomming in Art. 564 van het Burgerlijk Wetboek (B.W.). Deze opsomming is voor ons doel te beknopt. Wij hebben weliswaar behoefte aan een code voor bijv. „vruchtgebruik", maar óók voor de bijbehorende „bezitter van de blote eigendom" (Art. 42 van de wet). Hetzelfde geldt voor de andere, van eigendom afwijkende, zakelijke (genots)rechten, als opstal, erfpacht, enz. In verband met het optreden van de in par. 5.4. genoemde „grootteconsorten" is een aan de hoofdcode parallele reeks codes nodig voor eigenaren bij wie zo'n consort „inwoont". Tenslotte worden ook „hypotheek", „servituut" en „pacht" (hoewel dit laat ste geen zakelijk recht is) administratief onder deze categorie gerangschikt. 227 SK ii MAATSCHAPPY TER BE- AD i. SK 12 VORDERING VAN DE AD i. SK 13 WELSTAND AD 1. SK 14 VOORNAMELYK ONDER AD 2. SK 15 DE LANDLIEDEN AD 2. Codering van Zakelijke Rechten in met ponskaarten te administreren Ruil verkavelingen Code ZR) vol eigendom eigendom met bezit 01. bezitter bloot eigendom met opstal 02. opstalhouder bloot eigendom met erfpacht 03. erfpachter bloot eigendom met vruchtgebruik 04. vruchtgebruiker bloot eigendom met gebruik 05. gebruiker bloot eigendom met bewoning 06. bewoner bloot eigendom met gebruik en bewo ning 07. gebruiker en bewoner

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 47