i86 In het volgende overzicht, dat ontstaan is uit de behoefte inzicht te verkrijgen in de toepassingsmogelijkheden van microgolf af stand meters in de normale Nederlandse praktijk, is daarom geen gebruik gemaakt van litteratuurgegevens. Het verwerkte materiaal stamt bijna geheel uit eigen ervaringen, die echter voor ieder behandeld instrument door veelvuldig en langdurig gebruik zijn verkregen. Een vergelijking van verschillende typen meetinstrumenten vraagt inzicht in een aantal facetten, die zijn onder te brengen in de volgende rubrieken: A. Nauwkeurigheid B. Universele bruikbaarheid C. Gebruikstechniek D. Technische betrouwbaarheid E. Controlemogelijkheden in het terrein F. Instrumentkosten G. Meettijd en kosten vergelijking H. Verkenning en nabewerking. Aangezien in de Nederlandse praktijk zeer schaars primaire metingen worden verricht (R.D., bij aanleg van ijkbases of ijknetten, incidentele uitzettingen) zal een praktische vergelijking slechts zin hebben met betrekking tot veelvuldig voorkomende werkzaam heden. Bij primaire metingen zal namelijk de nauwkeurigheid een overheersende factor zijn bij het bepalen van het meetinstrumen tarium. Dit in tegenstelling tot andere werkzaamheden, waar de voorgeschreven nauwkeurigheid kan worden behaald door de inzet van diverse instrumenten, waardoor een praktische vergelijking zinvol is: meting van lokale driehoeksnetten of -kettingen, veel hoeksmeting, uitzetting van lijnen, detailmetingen. In deze categorie zal waarschijnlijk de veelhoeksmeting de meest algemene vorm van puntsbepaling zijn waarbij de afstandmeting een rol speelt. Andere vormen (modellen waarin lengte- en hoek metingen gecombineerd worden gebruikt) zijn meettechnisch tot de veelhoeksvorm te rekenen. De zijdelengten zullen in de praktijk gewoonlijk van 200 tot 1000 meter variëren. Hierbij wordt o.a. gedacht aan puntsbepaling voor hermetingen, paspuntsbepaling voor fotogrammetrische kaar- teringen, metingen voor stadsuitbreidingen. De vergelijking zal dan dienen te worden gemaakt met betrekking tot: aElektro-optische afstandmeter (type Geodimeter) b. Microgolf-af standmeters (type Tellurometer) c. Basisnetten-methode (basisbaak) d. Dubbelbeeld-afstandmeters (type Redta) e. Directe methoden (meetband).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 4