IA de bovenstaande „Codering cultuurtoestand der percelen" zal men een code voor „Gebouw" missen. In „de Lollebeek" is de code toegepast voor de eerste kolom, en is in de tweede een i of een o geponst, al naar gelang op het betrokken perceel wel of geen gebouw stond. Aannemende dat de „hoofdcode" juist is, kan men wellicht t.z.t. de tweede positie gebruiken om de code te verfijnen. Bijv. naar de aard der gewassen (bouwland met koren, of bouwland met bieten). Of naar de grondsoort (bouwland op klei, of bouwland op zand). Voor weg en water naar de reeds in de codering enigszins aangegeven onderverdeling: spoorweg, verkeersweg, rivier, beek, kanaal, enz. Men kan dan de derde positie bewaren voor de soort bebouwing. Bijv.: o onbebouwd; x woonhuis; 2 schuur, e.d. Het is natuurlijk de vraag of men hiermee „uit" komt. De moeilijkheid is ook hierbij weer de onbepaaldheid van het aantal mogelijke combinaties. Men denke aan: meer gebouwen van verschillende (of dezelfde!) aard op één perceel. Deze kwestie zal nog nader moeten worden uitgewerkt. De gecodeerde gegevens zouden zeer geschikt zijn voor statistisch gebruik. Bijv. t.b.v. het door de C.D. vóór de stemming op te maken „Rapport". (Zie par. 2.2). Daaraan is wel gedacht. Overleg met de C.D. heeft echter (nog) niet tot resultaten geleid. De moeilijk heid werd veroorzaakt doordat de C.D. voornamelijk geinteresseerd bleek in de gebruikstoestand („cultuurpercelen") en de gebruikers, terwijl óns uitgangspunt niet anders kon zijn dan de (kadastrale) eigendomstoestand en de eigenaren (zakelijk gerechtigden). Tussen deze twee uitgangspunten zal t.z.t. nog een brug dienen te worden geslagen. 7. De ponsdocumenten. 7.1. Algemeen. Om de gegevens in ponskaarten vastgelegd te krijgen, moeten ze aan een bron ontleend, en vervolgens „verponst" worden. Onze bronnen zijn: het plan, het Reg. nr. 71, en de legger. Het Reg. nr. 71 is hierbij schakel tussen plan en legger. Als men met een verkaveling begint, kent men eigenlijk alleen de begrenzing ervan. Dwz. de (voorlopige) blokgrens. Die kan men op de plans overbrengen. Daardoor weet men welke percelen in de verkaveling (zullen) vallen. Maar nog niet welke personen erbij betrokken zijn. Het verband tussen percelen en personen blijkt uit de legger. Doch 230 Codering cultuurtoestand der percelen i. Bouwland Weiland (gras) Boomgaard Tuinbouw Tuinbouw met glas („warenhuizen") Bos Weg (dus ookspoorweg e.d.) Water (rivier, beek, kanaal enz.) Erf, tuin, e.d. Woest (hei, zandverstuiving, e.d.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 50