238 voorop gezet. Zo wordt bij ons Carolina Knarsbonker, gehuwd met Jan Xavier van Ratburg, genoteerd als: SK 11 C.V. RATBURG-KNARSBONKER, SK 21 CAROLINA VAN SK 31 GM JAN XAVIER VAN RAT- SK 32 BURG. enz. Als belangrijk gegeven dat vaak pas in dit stadium kan worden toegevoegd, moet de geboortedatum worden genoemd. Voor rechts personen worden nullen ingevuld, voor overledenen achten. Blijft de geboortedatum onbekend (meestal is betrokkene dan in het bevolkingsregister ook niet te „traceren"), dan worden negens gebruikt. Blijkt iemand overleden te zijn, dan laten we zijn (achter naam voorafgaan door: „De Erven". Na voltooiing dezer zg. „opschoning" wordt het middenstuk der kaarten (Kaartindeling/N.A.W.-gegevens) ingevuld. Het voorbeeld van blz. 236 wijst aan hoe. Letters worden in de hokjes geschreven, cijfers op de lijnen, zoals dit bij kadastrale rekenformulieren gebruikelijk is. Voor de code SK wordt die van blz. 224 toegepast (in het onderstuk staat geen code SK vermeld, omdat die daar onveranderd „71" is). In de vakjes R 19, enz. kan men t.z.t. gegevens t.a.v. betrokkene noteren m.b.t. pacht, hypotheek, enz. Het rechteronderstuk der kaarten blijft leeg. Het kan worden gebruikt om, wanneer men om de een of andere reden de stemming niet m.b.v. de computer wil (kan) laten berekenen, dit „met de hand" te kunnen doen. Om in dat geval de uitslag te kunnen noteren, is het vak „Uitslag stemming" bedoeld, rechtsbovenaan. Daarin wordt, naar gelang van omstandigheden, „Tegen" gestem peld. Een uitvoerige instructie, die zoveel mogelijk in elk voorkomend geval voorziet, licht het met de invulling der kaarten belaste personeel in omtrent de te volgen weg. De grote verscheidenheid van mogelijkheden maakt helaas een simpele aanwijzing tot een vrome wens. Na invulling van het middendeel (naamponsdocument) worden de kaarten opnieuw gealfabetiseerd. Nu op grond van wat in dat deel staat. Dit betekent o.a. dat gehuwde vrouwen thans onder hun mansnaam optreden. Vervolgens worden ze „alfabetisch genummerd" (zie par 5.2 en 5.3). Daarmee is het (de) „Naamkaart- Ponsdocument" (NKPD) voltooid. Na volledige invulling der NKPD's moeten deze worden verponst. Hiertoe staat een schrijvende ponsmachine, met controlepons machine, ter beschikking. Daarbij ontstaan kaarten als ponskaart 3. Het „controleponsen" is nodig om het ponsen in de eigenlijke ponsmachine te controleren. Als de „controleponster" iets anders ponst dan de eigenlijke ponster (uit hetzelfde document!), stokt de controlemachine. Deze beitelt geen ponsingen in de kaarten, maar tast a.h.w. met stompe pennen de al of niet aanwezigheid van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 58