239 ponsingen in de reeds geponste kaarten af. Stokt de machine, dan kan de fout zowel bij de ponster als bij de controleponster hebben gelegen. In het eerste geval moet deze worden hersteld. In het laatste geval kan, nadat de „stokking" is opgeheven, gewoon worden voortgegaan. „Programmakaarten" zorgen voor het auto matisch overnemen van in een serie kaarten gelijkblijvende gegevens (bijv. het AVN bij één persoon), of het opschuiven, c.q. overspringen bij geheel, of gedeeltelijk, leegblijvende rubrieken e.d. Deze maat regelen schakelen een foutenbron uit! Ook het „opvullen" van cijferrubrieken met linkernullen (artikel, perceelnummer) geschiedt in dit stadium. In de pons documenten worden deze nullen zoveel mogelijk vermeden. In de pons kaarten zijn ze onontbeerlijk. En wel m.h.o. op de verdere verwerking, als bijv. sortering. Zowel door de „programmering" (zie boven) als door het controle- ponsen worden fouten bij het ponsen praktisch uitgeschakeld. Ook visueel kan de (vertolkte) kaart desgewenst nog worden gecontro leerd. Fouten in het ponsdocument (een verkeerd artikelnummer, of HVN bijv.) haalt men er zo echter niet uit. Een dergelijke fout kan pas later blijken. Zie par. 8.7het Leggerextract. 8. Resultaten I. Naam- en Percelenlijst. Extracten. Stemmings kaarten. 8.1. Algemeen. Na al het voorgaande is er een verzameling ponskaarten ontstaan. We hebben daarvan drie „bestanden": 1. Perceelkaarten. 2. ZR-kaarten. 3. NAW-kaarten. Het is de bedoeling hiermee iets te gaan doen. In dit stadium houdt dat voornamelijk in: het maken van de stemmingslijst. Dat is in werkelijkheid geen „lijst", maar een verzameling kaarten, de stemmingskaarten. Voor elke stemgerechtigde wordt zo'n kaart aangelegd. Stemgerechtigd is ieder die bij het Kadaster als eigenaar van onroerend goed binnen het blok bekend staat. Op de stemmings kaarten wordt vermeld de grootte der onroerende goederen waarvoor men is gerechtigd. Met een taalkundig niet fraaie, maar wel korte, term wordt deze grootte aangeduid als „stemgerechtigde grootte". Stemgerechtigd wordt men doordat men in een bepaald artikel voorkomt. Daarom heeft men als „sleutel" tot de stemmings kaarten leggerextracten nodig. Het totaal der groottes van alle extracten moet gelijk zijn aan het totaal der „stemgerechtigde groottes". En tenslotte moeten deze totalen weer gelijk zijn aan het groottetotaal van alle percelen. Laat men de perceelkaarten uit lijsten, met bepaling van het totaal, dan krijgt men een percelenlijst welks totaal dat getal moet weergeven. Bovendien fungeert deze lijst als „perceleningang" op de extracten. Daar een extract een combinatie van namen en percelen weerspiegelt, heeft men ook een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 59