van hetzelfde indicatieve gegeven bij elke regel min of meer ge boden, er is nog een tweede reden om dit te doen. Het is namelijk bijzonder handig. Extra schrijf- of tikwerk kost het, in tegenstelling tot de „handmethode", niet. Het gegeven zit toch al in de kaarten. Juist het weglaten, maar bijv. wel bovenaan elk blad vermelden, zou extra moeite (dus geld) kosten. Echter, de „handigheid zit in het feit dat men, door onze werkwijze, alle gegevens van een bepaald perceel, of ZR-regel bij elkaar heeft. Men hoeft niet in de kop van een blad, of aan het begin van een „artikel" te kijken, met welk nummer men te maken heeft. Dit is al praktisch bij de raadpleging, maar vooral bij het doorgeven van mutaties. Men heeft dan alle gegevens bij de hand. De moeilijkheid dat men, bij een andere methode, op vervolgbladen de vermelding van een indicatief gegeven apart zou moeten programmeren, vervalt van zelf. Elk blad bevat immers bij iedere afgedrukte regel alle gegevens Dan is het ook onverschillig, hoeveel bladen alle bij een bepaald „artikel" behorende regels, ter notering ervan vergen. 10.3. De perceelkaartBij iedere perceelregel uit de „R 8" behoort een perceelkaart, form. R 3. Daarop zijn alle details m.b.t. het onderhavige perceel vermeld. Zie blz. 303. Als voorbeeld is daar een afbeelding gegeven van de kaart behorend bij de eerste perceelregel van blz. 299. De bovenste regel op blz. 303 is een voudig een herhaling van de betrokken regel op blz. 299. Alleen is het „verrekeningsbedrag" in dit geval wèl ingevuld. Bovendien is de code SK (84) toegevoegd. SK 84 wordt gebruikt voor de „totaalkaarten", dwz. aangevulde en volledig ingevulde perceel- ponskaarten. SK 85 is de aanduiding voor „detailkaarten", be stemd voor de gegevens m.b.t. pacht, hypotheek en bijzondere zakelijke rechten. SK 86 is de codeaanduiding voor kaarten (regels) die betrekking hebben op pachters en hypotheekhouders. Men ziet op blz. 303 dat perceel Velp E 1672 in drie stukken wordt gebruikt (ZR 40). En wel: twee verpacht en één: eigen gebruik. Tevens ziet men dat het met twee hypotheken is bezwaard (ZR 50) En tenslotte kan men opmerken dat het in één bijzonder zakelijk recht is betrokken. Of het, als dit recht een servituut blijkt te zijn, ermee „belast" is, valt niet voetstoots uit te maken. Het kan zowel „heersend" als „lijdend" erf zijn. In beide gevallen wordt het in het Reg. R 26 opgenomen, en dientengevolge in onze administratie betrokken (Code ZR 60). De „subregelparen" zijn eerst gerangschikt naar ZR (40, 50, 60) en vervolgens naar opklimmend R 1 (A)-nummer van de pachters, enz. Bij gelijkblijvend R 1 (A)-nummer is weer ondergesorteerd op de nummers van de verwijzingen in de kolom P.H.S. Dit is van belang m.h.o. op de bijzondere zakelijke rechten, omdat daarbij een vermelding van een R 1 (A) ontbreekt. Men ziet hier bij het perceel als geheel de cultuuraanduiding: 635 (het voorbeeld is geheel gefingeerd Verder ziet men bij ieder stukje waarin het perceel wordt gebruikt een „subcultuuraan- 302

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 36