313 Terloops zij er hierbij nog op gewezen dat in deel A met een stip pellijn nog een alternatieve gang door (een deel van) het schema is aangegeven. De aldus aangeduide weg wordt bewandeld zo men de „Stemmingslijst" om de één of andere reden niet door de com puter, maar zelf (manuaal) wil laten samenstellen. Dan worden de „Naamkaarten-(Ponsdocumenten)" als „Stemmingskaarten" ge bruikt. Op deze mogelijkheid is al in par. 7.4 (afbeelding blz. 236) gezinspeeld. 12. Nabeschouwing over het Register R 1. Perspectieven 12.1 Nabeschouwing. Zij die misschien hadden verwacht dat de computer in ons geval ingewikkelde berekeningen zou volvoeren, voelen zich wellicht enigszins teleurgesteld. De berekeningen zijn bij ons probleem op zichzelf simpel. In feite: een cumulatie van producten. In de trant van: ab cd ef, enz. Als men de variant van par. 9.6 toepast vervalt zelfs die berekening nog. Maar de Computer doet in ons geval iets heel anders. Hij groe peert, hergroepeert, combineert en sommeert (subtotalen en eind- totalen). Op de magnetische band met NAW-gegevens bijv. komen van iedere in de Ruilverkaveling optredende persoon maar eenmaal alle gegevens voor. Op de bijbehorende band met ZR-gegevens komen alle indicaties voor omtrent de situaties waarin die persoon in de verkaveling kan komen te verkeren. Op de percelenband komt elk perceel eenmaal voor, maar met net zoveel details als er omstandigheden zijn waarin het perceel in kwestie, al of niet in gedeelten, een rol speelt. De computer zorgt er, via het programma, voor dat uit deze „input" in de „output" (de besproken overzichten) met al die si tuaties en omstandigheden zonder iets „over het hoofd te zien" rekening wordt gehouden. Dat wil bijv. zeggen dat van iemand die en eigenaar en pachter en hypotheekhouder is, de naam op alle plaatsen waar die behoort tevoorschijn te komen, ook inderdaad wordt afgedrukt. Ook als het alleen om de achternaam van be trokkene gaat op de perceelkaarten, in de Pacht-R 1 en in de Hypotheek-R 1. Het is juist dit feilloos en „sluitend" vermelden en verwerken van steeds dezelfde gegevens naar wisselend gezichts punt, dat het inschakelen van de computer verantwoord maakt. Zou men dat met de hand willen doen, dan is het „onbegonnen werk". Men begint er dus niet aan, hoe wenselijk dit uit een oogpunt van „zeggingskracht" der boekhouding ook zou wezen. 12.2. Perspectieven. Een ruilverkaveling vergt grote in vesteringen. Ze duurt vrij lang. Tegenwoordig 8 a 12 jaar. In die tijd worden vele grote werken uitgevoerd. De administratieve werkzaamheden vormen daarvan slechts een klein onderdeel. Maar door de lange duur (dus veel mutaties) zijn deze wél arbeidsinten sief. Bovendien zijn ze saai. Het is dus verantwoord te trachten ze zoveel mogelijk te mechaniseren. Het beginsel daarbij moet zijn: zoveel, zo vaak en zo lang mogelijk profiteren van eenmaal in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 47