320 verkaveling van 10 ooo ha. Dan zullen daarin ongeveer 10 ooo percelen en ca. 4 000 namen voorkomen. Elke naam geeft aanleiding tot het maken van de nodige NAW- en ZR-kaarten. We stellen dit aantal per naam voorlopig op acht. Nemen we in aanmerking dat een eigenaar ook nog als pachter en/of hypotheekhouder kan optreden, en er daarnaast tevens „louter pachters" en dito hy potheekhouders opduiken, dan stijgt het aantal namen tot ongeveer 5 000 en het aantal kaarten per persoon tot ongeveer tien. Totaal dus ongeveer 50 000 kaarten. Het aantal perceelkaarten is aanvankelijk ongeveer gelijk aan het aantal percelen. Het is iets groter wegens het optreden van „consortpercelen" en „gedeeltelijke percelen We stellen dit dus op 12 000. Door de verdeling in klassen bij de schatting, in stukken door het gebruik, en het voorkomen van hypotheken en erfdienst baarheden, zal per perceel ook weer een aantal „detailkaarten nodig zijn. Stellen we dat gemiddeld op vier, dus totaal vijf kaarten per perceel, dan eindigen we met ongeveer 60 000 perceelkaarten. Totaal dus 100 000 a 120 000 kaarten bij een verkaveling met de veronderstelde omvang van 10 000 ha. Laten we de machinale verwerkingssnelheid op 20000 „kaarten per uur stellen. We zetten kaarten tussen aanhalingstekens, omdat de computer niet met kaarten maar met banden werkt, wat enige malen sneller gaat dan bij machines die echt met kaarten werken. Er bestaan overigens ook „kaartcomputers", die eveneens zeer snel zijn. In ieder geval geven bovenstaande globale getallen enigszins een indruk van het aantal uren dat de verwerking van alle kaarten uit onze „stan daardverkaveling" van 10 000 ha vergt. Dat blijkt ongeveer zes te zijn, alleen voor de „volledige R 1". Met alle andere werkzaam heden samen (naamlijst, percelenlijst, adressen, e.d.) ongeveer negen a tien. Machinekosten dus tussen f 4000.en f 4500. Het zal waarschijnlijk wel duidelijk zijn dat de voorbereidende werkzaamheden vele malen langer duren dan de eigenlijke ver werking zelf. Deze vragen enige maanden, gemiddeld ook zes. En daar het om twee hoofdfasen gaat, resp. voor en na de stemming, die elk hun voorbereiding vorderen, kan men de totale voorberei dingstijd wel stellen op 1 a i| jaar. Van die tijd gaat weer het grootste deel heen met het vergaren en fatsoeneren der gegevens en het invullen der ponsdocumenten. Het ponsen zelf gaat betrek kelijk vlug. Een geoefend ponster „haalt" wel 800 a 1200 kaarten per dag. Dat hangt er van af hoe „vol" de te ponsen kaarten moeten worden. M.a.w. hoeveel kolommen er van ponsingen moeten worden voorzien. Het ponsen van een „hulpkaartje voor de concordantie Artikelnummer R 1-nummer gaat heel wat vlugger dan dezelfde verrichting voor een volledige perceelkaart. Alles bijeen genomen kan men de „ponstijd voor de veronderstelde xoo 000 a 120 000 kaarten op 20 a 25 weken stellen, dus ruwweg op een half jaar. Dit alles betreft de zuivere verwerkingsarbeid der verzamelde

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 54