uitgangsgegevens. Daarbij komt nog de tijd (en de kosten!) die het verwerken van mutaties kost. De opgezette boekhouding moet immers „bijgehouden" worden. De erin opgenomen gegevens zijn aan mutaties onderhevig. „Bijhouding" betekent het verwerken van mutaties. Afdeling II van voorgaande tabel geeft een denkbeeld van de percentages mutaties die in de verzamelde gegevens, dus in de kaartbestanden, optreden. Ze komen ongeveer overeen met de landelijke getallen voor hetzelfde verschijnsel die in afdeling I werden opgesomd. Ze zijn vrij hoog en veroorzaken veel extra werk. Voor iedere mutatie moeten namelijk altijd vijf handelingen worden verricht. ie. Er moet een opgave worden gedaan van het te muteren gegeven (bijv. van een overgeboekt perceel). 2e. De met het gemuteerde gegeven overeenkomende ponskaart moet worden gelicht. 3e. Er moet een ponsdocument worden gemaakt van het in de mutatie betrokken gegeven (bijv. een opgave van een overgeboekt perceel met het nieuwe artikel-en R-nummer). 4e. Er moet een nieuwe ponskaart worden gemaakt op grond van de opgave bedoeld onder 3e. 5e. De nieuwe kaart moet in het bestand worden ingevoegd. De volgorde van werken is niet geheel gelijk aan die van boven staande opsomming. In eenvoudige gevallen kan men handeling ie en 3e combineren. Men kan bijv. in een percelenlijst op de regel met het overgeboekte perceel in kwestie het oude artikel- en R- nummer doorstrepen en er de nieuwe gegevens voor in de plaats stellen. De overige drie verrichtingen moeten echter toch worden uitgevoerd, zodat het aantal handelingen ter verwerking van een mutatie altijd minstens vier bedraagt. We behandelen de mutatie verwerking zelf meer in detail in de volgende paragraaf (13.2). Er moet nog wel op worden gewezen dat het aantal mutaties stijgt, naarmate men meer gegevens opneemt. De zojuist genoemde percentages hebben uitsluitend betrekking op „kadastrale" mu taties, t.w. die tengevolge van het toepassen van Staten nr. 73, Staten Nr. 75 en Reg. Registr. nr. 51, met een enkele adreswijziging (Form. Grondbelasting nr. 21a). Zodra men gebruiks- (pacht-) gegevens en aantekeningen m.b.t. hypotheken en servituten gaat verwerken, stijgt onherroepelijk het aantal mutaties. Immers ook t.a.v. die gezichtspunten m.b.t. een perceel komen veranderingen voor. 13.2. Het verwerken van mutaties. In par. 13.1 is al enigszins uiteengezet wat aan de verwerking van een mutatie vast zit. In par. 8.2. is opgemerkt dat de voor ons doel ingeschakelde computer weliswaar met banden („tapes") als „input" werkt, maar dat de, wat hun inhoud betreft, daarmee overeenkomende kaartbestanden ter verwerking van mutaties bewaard moeten blij ven. De reden hiervan is het incidentele karakter van het optreden 321

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 55