330 besteed, vond ik in hem een toegewijd, kritisch, maar ook van visie vervulde gesprekspartner. De heer Visser wijdde in het reeds in par. 12.2 vermelde nummer van de „Ruilverkavelingsbode" (41), een artikel aan de „Toepassing van het ponskaartensysteem in de Rvk. „De Lollebeek" Dat opstel bleef noodzakelijkerwijze beknopt. Het is echter bijzonder zakelijk. De geïnteresseerde lezer vindt in het betoog van de heer Visser een uitstekende inleiding tot, en samenvatting van, mijn veel uitvoeriger relaas. Graag wil ik een ogenblik de doden herdenken. De door mij beschreven ontwikkeling begon in 1961. Sedertdien zijn drie der bij de uitwerking betrokkenen overleden. Het zijn: Drs. J. C. van Nieuwenhuysen, de bekwame stafmedewerker van de I.B.M., de heer J. G. Betcke, destijds hoofd van de Ponskaartencentrale van het Ministerie van Financiën, en Ir. W. F. Bonardt, Hoofd van de Afd. Assistentie van het C.T.O. van het Kadaster. Hun nagedachtenis wordt het beste geëerd door het onderzoek aan te vatten waarop ik in deze laatste paragraaf doelde. Tenslotte dank ik de heer F. W. Avenarius, hoofdingenieur van het Kadaster bij het Ruilverkavelingsbureau te Eindhoven, die de moeite heeft genomen het gehele manuscript kritisch door te lezen. Met de door hem gemaakte opmerkingen is vrijwel steeds rekening gehouden. Zij bleken bijna altijd verbeteringen ten gevolge te hebben. Lijst van afkortingen N.B. In het bovenstaande opstel worden enkele termen soms in twee be tekenissen gebruikt. Zo wordt meestal alleen gesproken van „perceelkaart" hoewel dit woord zowel een perceetyxmskaart, als een echte kaart (als be handeld in par. 10.3), kan voorstellen. Hetzelfde geldt m.m. voor „naam- kaarten". Evenzo kan „Artikel" zowel wetsartikel als leggerartikel betekenen. Afkortingen. AD. Adresseercode. Art. Artikel. AVN. Alfabetisch volgnummer. BB. Bestuursbevoegdheid. B.L. Belemmeringenwet Landsverdediging. B.P. Belemmeringenwet Privaatrecht. B.W. Burgerlijk Wetboek. C. (of Cons.) Consorten of „Grootteconsorten". C.C.C. Centrale cultuurtechnische commissie. C.D. Cultuurtechnische dienst. C.T.O. Centraal teken- en opleidingsbureau van het Kadaster. G. (of Ged.) „Gedeeltelijk" perceel. Form. Formulier. G.S. Gedeputeerde Staten. HG. Huwelijksgemeenschap. H.R.W. Instructie en Handleiding voor de kadastrale werkzaam heden ter uitvoering van de Ruilverkavelingswet 1954. HVN Hulpvolgnummer Hyp. Hypotheken. I.B.M. Internationale Bedrijfsmachine Maatschappij. I.K. Algemene Instructie regelende de dienst van het Kadaster.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 64