335 Steeds meer aandacht wordt besteed aan landschapszorg en recreatie. De ontwikkeling in de aankopen van gronden m.b.v. het Saneringsfonds is m.i. wel enigszins verontrustend. Met enige gerechtvaardigde trots wordt op blz. 14 vermeld, dat m.b.v. een computer over de maand december 3980 vergoedingen tot een bedrag van f. 1.528.366,werden uitgekeerd, dit is ongeveer 20 miljoen gulden per jaar; een bedrag dat gezien de activiteiten op dit gebied zeer gemakkelijk kan aangroeien tot het dubbele. Ik laat gaarne aan de economen over om te beoordelen of een dergelijk bedrag dat ieder jaar weer moet worden uitgegeven voor de verbetering van de infrastructuur niet efficiënter kan worden gebruikt. Het antwoord op deze vraag is, meen ik, al door de regering gegeven. Ontwikkelen lijkt mij belangrijker dan op deze manier saneren. In het Belgische verslag worden aan de algemene problemen, nl. betreffende onderzoek slechts enige bladzijden besteed (blz. 19 t/m 22, en blz. 143/144). Vermeldenswaard is een vonnis van de Rechtbank van Verviers dd. 8 febr. 1966, waarbij een landbouwer die tien piketten en een grenspaal had weggenomen, werd veroordeeld ,,in hoofdzaak tot een boete van 600 frs en tot een gevangenisstraf van 8 dagen. De Nationale Maatschappij als burgerlijke partij op het proces bekwam de provisionele symbolische franc, zoals geëist werd in haar conclusie". De processen in ons land, tot aan de Hoge Raad toe, gaan over veel ingewikkelder juridische problemen. Maar één vonnis zoals in België geveld, zou vermoedelijk onze ruilverkave- lingsdienst jaarlijks duizenden guldens besparen bij het herplaatsen van uitgetrokken piketten en schijven. Over het Nederlandse verslag tenslotte nog een opmerking. Men zou uit het opschrift de gevolgtrekking maken dat aan elk der viergenoemde instellingen een apart hoofdstuk zou worden gewijd. Niets is minder waar: de Centrale Cultuurtechnische Commissie en de S.B.L. worden in de inhoudsopgave vermeld onder hoofdstuk 1 (blz. 7 en 9). Onder Grondzaken in hoofdstuk 2 komt weer de S.B.L. aan de orde (blz. 33/34), terwijl hier en daar in de provinciale verslagen (hoofdstuk 3) eveneens activiteiten van de S.B.L. worden vermeld. De Herverkavelingscommissie Zeeland komt in de inhouds opgave niet voor. De spitse lezer zal op de gedachte komen in hoofdstuk 3 onder Zeeland te gaan zoeken, waar hij inderdaad een halve kolom over de herverkaveling Zeeland vindt. Al met al is een dergelijke verdeling van de genoemde onderwerpen over de verschillende hoofdstukken niet erg overzichtelijk. Enige gevolgtrekkingen over de verslagen van beide landen mogen hier nog volgen: 1. Beide verslagen doen op het punt van de verzorging niet voor elkaar onder (het Belgische verslag geeft zelfs enige mooie kleurenfoto's)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 69