363 De onder andere benodigde 58 kaartbladen 1 10000 zullen dan echter wat de patroonfiguratie betreft niet geheel aan elkaar sluiten. Fig. 13 wordt gehanteerd als indicatie van gebieden waar inten sieve ijking noodzakelijk is. Reeds is gebleken dat de theoretische voorstelling incidenteel rigoureuser is dan de feitelijke situatie, hetgeen alleen al het verrichten van ijkmetingen wettigt. Hi-Fix Ras Tanura Tot slot een voorbeeld van two-vang Hi-Fix, waarbij de twee slaves walstations zijn en de master zich aan boord van het meet- vaartuig bevindt. Dit is dus een single user systeem, andere vaar tuigen kunnen er gelijktijdig geen gebruik van maken. Dit systeem geeft aanleiding tot positiclijnen in de vorm van concentrische cirkels rond de Slaves. Ook het tekenen van deze patronen is door de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat geautomatiseerd (Fig. 14). Dr. ir. P. RICHARDUS, Technische metingen bij de aanleg van waterkrachtwerken Wanneer technische projecten ontworpen, uitgezet, gebouwd en onderhouden worden, treedt daarbij een grote verscheidenheid van landmeetkundige werkzaamheden op. Deze kunnen op verschillende wijzen worden gerubriceerd. Doet men dit naar de nauwkeurigheid dan blijken alle typen van metingen vertegenwoordigd: van het „rough and ready" soort met een kompas en een touw met knopen om de halve meter, tot metingen van de hoogste nauwkeurigheid toe. Men kan echter ook de rubricering aanpassen aan de fasen waarlangs een project zich ontwikkelt. Deze fasen kunnen als volgt benoemd worden: 1. Het analyseren van de technische mogelijkheden om het doel te bereiken, waarvoor een project moet worden gebouwd, en de daarmee gepaard gaande terreinverkenningen. 2. Het selecteren van een bepaald algemeen ontwerp uit een aantal ontwerpen, die uit de juist genoemde analyse naar voren zijn gekomen. 3. Het gedetailleerde ontwerpen en de constructie van de bouw werken. 4. Het onderhoud. Wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Landbouwhogeschool te Wageningen: Voordracht gehouden op de Studiedag der N.L.F. te Wageningen op 26 mei 1967.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 25