365 De geodetisch ingenieur moet in deze fase ook grondverzet met grote precisie gaan berekenen. Deze berekeningen immers zijn belangrijk voor de economie van het project en dienen ook als basis voor betalingen aan aannemers. Vroeger was de voornaamste handeling hiervoor het meten van profielen in het veld. Aangezien dit tijdrovend is en de voortgang van de constructie hindert of soms verhindert maakt men tegenwoordig gebruik van een combinatie van veldmetingen en fotogrammetrie, of zelfs alleen van (terrestrische en/of lucht) fotogrammetrie. Dit laatste heeft tevens het voordeel, dat de situatie in het terrein op één bepaald moment wordt gefixeerd en geregistreerd. De topografie op dat moment kan te allen tijde opnieuw te voorschijn worden gebracht om profielen en berekeningen te controleren. Dit kan vooral van belang zijn in juridische geschillen over betalingen. Dc berekeningen worden zo nodig met behulp van elektronische machines verricht. Tenslotte kan het ook nodig zijn om landmeetkundig werk te verrichten voor het juist functioneren en het onderhoud van de werken. Hiertoe behoren bij voorbeeld deformatiemetingen aan bouwwerkengeregelde controlemetingen van vaste punten in gebieden waar aardverschuivingen dammen en stuwmeren be dreigen periodieke lodingen om verzilting te controleren in havens enz. Zij dienen in de eerste plaats als veiligheidsmaatregel; in de tweede plaats kan van deze metingen gebruik worden gemaakt als gegevens voor nieuwe ontwerpen. Een gedetailleerde bespreking van al deze typen metingen bij de constructie van verschillende soorten technische werken zou onmogelijk zijn in de tijd die mij hier is toegemeten. Ik heb daarom besloten u, aan de hand van het schema dat ik zojuist heb uitge werkt, te laten zien hoe het landmeetkundig werk zich ontwikkelt bij de bouw van een betonnen dam, het bijbehorende krachtstation en de hoogspanningsleiding die de opgewekte elektrische stroom afvoert. Het doel van dit project is dus om water, dat in beekjes en riviertjes en tenslotte in een rivier van de toppen van een bergketen naar beneden stroomt te verzamelen in een stuwmeer, dat zal worden gevormd door de bouw van een dam. Vervolgens zal het water via een korte tunnel door een krachtstation worden geleid. Vandaar loopt de hoogspanningsleiding naar de bewoonde centra. De plaats van de dam is nader bepaald op een kaart op schaal 1 15000 (ongeveer). Nadere bijzonderheden konden worden onderzocht op een kaart 1 2500, terwijl voor het ontwerpen van het bouwwerk zelf een kaart 1 600 werd gebruikt. Het ontwerp wordt nu ingekaarteerd in de bestaande kaart (fig. 1), de as wordt vastgelegd en op voorlopige wijze uitgezet in het veld, in dit geval met een veelhoek gemeten met een basisbaak. Nu moet men in principe gaan oppassen, omdat men hoeken meet onder grote hellingen en men in dit soort terrein schietloodaf wijkingen kan verwachten. Een onderzoek wijst uit dat de invloed

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 27