376 52. Deutscher Geodatentag Litteratuur [1] „The Snowy Mountains Scheme", Phase i The Upper Tumut Pro jects. Edited by Dr. W. Diesendorf. Horwitz Publications Inc.- Sydney, Melbourne. [2] Report on the Tennysee Valley Projects. [3] A. U. Huggenberger: Talsperren Messtechnik. Springer Verlag, 1951. [4] W. Wassermann en W. A. G. Mueller: High Voltage Line Surveys by Photogrammetry. Australian Surveyor, Sept. 1965. [5] P. Richardus: Project Surveying: General Adjustment and Optimi zation Techniques with applications to Engineering Surveys. Noord Hollandse Uitgeversmij, 1966. Op woensdag 6 september j.l. vond in de Rhein-Main-Halle in Wiesbaden de opening plaats van het jaarlijks congres van onze Duitse collega's. Het was de tweede maal in de geschiedenis dat deze manifestatie in genoemd Kurort plaats vond. Er kon worden gesproken van een generale repetitie wat betreft de organisatie ter plaatse van een massaal landmeetkundig gebeuren, waar toch in 1971 het internationale congres van de F.I.G. eveneens in Wiesbaden zal plaats vinden, en dan nog wel gelijktijdig met het nationale congres. Na de openingsrede door de voorzitter van de D.V.W., Dipl.-Ing. Jager, en de gebruikelijke begroetingstoespraken, met muzikale omlijsting, door een aantal vooraanstaanden in geodesie en verwante vakgebieden, hield Prof. Dr. O. W. Haseloff zijn feestrede met als onderwerp: „Die Chance der Persönlichkeit im technischen Zeitalter". Het spreekt welhaast vanzelf dat de eerste technische voor dracht, we bevinden ons hier immers in de deelstaat Hessen, was gewijd aan „Der Einsatz moderner technischer Hilfsmittel bei der Durchftihrung der Flurbereinigung". Evenzeer vanzelfsprekend was het dat deze voordracht werd uitgesproken door de ook in Nederlandse vakkringen bekendeDr. Dr. E. Lang (zie o.m.Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkimde79 (1963) 3, p. 190-202). Afgezien van het feit dat Dr. Lang naar sommiger mening een wat zwart-wit idee heeft over de toepassing van de thans mogelijke moderne methoden voor het verrichten van grote metingen, hetgeen wellicht inherent is aan het steeds weer opnieuw toepassen van zwart-wit coderingen, kan deze voorvechter voor de automatisering in de geodesie toch worden gelukgewenst met hetgeen hij in Hessen heeft bereikt. De cyclus: code-tachymeter—computerauto-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 38